Kryzys finansowy, banki zaciskają pasa. Te, które nie znajdą wystarczająco dużo oszczędności, bankrutują. Widmo upadku popycha bankierów w stronę podnoszenia opłat dla klientów. Czy w dzisiejszych czasach można jeszcze znaleźć całkiem darmowe konto z kartą debetową? Sprawdźmy.

Przez wiele lat synonimem sformułowania „darmowe konto bankowe” było w naszym kraju eKonto w mBanku. Ale już nie jest, bo wprowadzono opłatę za używanie karty debetowej. W związku z tym, które z kont bankowych jest naprawdę bezpłatne? Poniżej przedstawiam porównanie dziesięciu różnych „darmowych” kont bankowych.

eKonto w mBank
Koszty
Darmowe prowadzenie konta, przelewy przez internet i telefon, zlecenie stałe, usługa cashback, darmowe wypłaty z bankomatów BZ WBK, Cash4You, eCard i Euronet (w pozostałych 5 zł prowizji), 1 zł miesięczna opłata za korzystanie z polecenia zapłaty, opłata za zamianę PIN 2 zł.
Wymagania
Dokonanie płatności bezgotówkowych na kwotę min. 100 zł każdego miesiąca.
Gdy nie spełnię wymagań
To w kolejnym miesiącu zapłacę 2 zł za używanie karty debetowej.
Atuty

Program rabatowy (http://www.mbank.pl/karty/uslugi-dodatkowe/mrabaty).

Dobre Konto w Banku Millenium

Koszty
Darmowe przelewy internetowe i prowadzenie konta, karta debetowa darmowa, ale wyposażona w opcjonalne płatne ubezpieczenie (należy z niego złożyć rezygnację w oddziale banku po otrzymaniu karty debetowej), darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w kraju.
Wymagania
Konto będzie darmowe tylko pod warunkiem dokonania jednej transakcji kartą w miesiącu kalendarzowym oraz łącznych wpływach o wartości 1000 zł każdego miesiąca.
Gdy nie spełnię wymagań
To w kolejnym miesiącu zapłacę 7 zł za prowadzenie konta oraz po 5 zł za wypłaty z bankomatów innych banków.
Atuty
Moneyback (ang. zwrot pieniędzy) – jest naliczany od każdej transakcji w sklepie spożywczym, supermarkecie oraz na stacji benzynowej w miesiącu kalendarzowym. Możesz dostać do 50 zł co miesiąc (600 zł rocznie). Twój moneyback jest zwolniony z podatku. Kwotę otrzymasz przelewem na swoje DOBRE KONTO w terminie do 10-go dnia następnego miesiąca.

dbNET w Deutsche Bank

Koszty
Prowadzenie konta, wypłaty ze wszystkich bankomatów na świecie, przelewy internetowe, zlecenia stałe, wydanie i obsługa karty debetowej Visa – wszystko to za darmo. Przelewy w oddziale 10 zł.
Wymagania
Wykonanie co najmniej jednej operacji kartą (dopuszczalna wypłata z bankomatu) miesięcznie.
Gdy nie spełnię wymagań
To w kolejnym miesiącu zapłacę za obsługę karty debetowej kwotę 5 zł.
Atuty
Wysoko oprocentowane (8,1%) konto oszczędnościowe dla nowych klientów banku.

Konto

Koszty
Prowadzenie konta za darmo do 26. roku życia. Darmowe przelewy internetowe, zlecenia stałe. Polecenie zapłaty 0,50 zł, wypłaty z innych bankomatów po 5 zł, przelewy w oddziale 7 zł.
Wymagania
Wykonanie min. jednej transakcji kartą miesięcznie. Po 26. roku życia wpływy na konto min. 1000 zł miesięcznie.
Gdy nie spełnię wymagań
To w kolejnym miesiącu zapłacę za obsługę karty debetowej kwotę 5 zł. Gdy klient skończy 26 lat, jego opłata miesięczna za konto wynosi 7 zł.
Atuty
Brak.

Konto Swobodne w Getin Online

Koszty
Darmowe prowadzenie konta, wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce, przelewy internetowe, zlecenia stałe, wydanie i używanie karty debetowej.
Wymagania
Brak
Gdy nie spełnię wymagań

Atuty
Konto darmowe bez żadnych wymagań.

Konto Osobiste w Alior Bank
Koszty
Prowadzenie konta, wypłaty ze wszystkich bankomatów na świecie, przelewy internetowe. Karta debetowa jest płatna (5 zł, jeśli Alior jest Twoim „głównym bankiem” lub 4 zł, jeśli nie jest). Przelewy w oddziale po 6 zł.
Wymagania
Brak
Gdy nie spełnię wymagań

Atuty
Możliwość założenia konta przez Internet. Oprocentowanie konta 0,1%. Lokata nocna 4% (połowa środków z konta w nocy zostaje przeniesiona na lokatę). 

Konto Osobiste w Alior Sync
Koszty
Prowadzenie konta, przelewy internetowe, zlecenia stałe, wydanie i używanie karty, wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce, 30 groszy za każdy komunikat SMS (zakres powiadomień jest definiowany przez klienta), 1 zł za zamianę PIN.
Wymagania
Brak
Gdy nie spełnię wymagań

Atuty
Zwrot 5% wartości zakupów w Internecie. 10 bezpłatnych przelewów natychmiastowych w miesiącu.

Konto za Zero w PKO BP
Koszty
Darmowe wydanie i używanie karty debetowej, wypłaty z bankomatów PKO BP, BZ WBK i eService (z pozostałych prowizja 3%, jednak nie mniej niż 5 zł), darmowe przelewy internetowe i zlecenia stałe, polecenie zapłaty 1 zł, przelewy w oddziale po 5 zł.
Wymagania
Wpływy na konto minimum 1500 zł miesięcznie.
Gdy nie spełnię wymagań
To zostanie pobrana opłata za prowadzenie konta 6,90 zł miesięcznie.
Atuty
Oprocentowanie 0,01%.

Konto Prywatne w Inteligo 
Koszty
Darmowe prowadzenie konta, wydanie i używanie karty debetowej, przelewy i zlecenia stałe przez Internet, wypłaty z bankomatów PKO BP, BZ WBK i eService (z pozostałych prowizja 5 zł).
Wymagania
Dokonanie transakcji bezgotówkowych kartą do konta na minimum 100 zł miesięcznie. 
Gdy nie spełnię wymagań
To zostanie pobrana miesięczna opłata za kartę w wysokości 4 zł.
Atuty
Brak.

Eurokonto Intro w PEKAO SA 
Koszty
Darmowe prowadzenie konta, wydanie karty debetowej i zlecenia stałe przez Internet, darmowe ubezpieczenie Assistance za Granicą i Assistance Informacyjny, 1,98 zł miesicznie za używanie karty debetowej, 50 groszy za przelewy przez Internet, wypłaty z bankomatów Pekao SA i Euronet (z pozostałych prowizja 2%, ale nie mniej niż 5 zł), 20 groszy za każdy sms w ramach usługi Pekao24 i do akceptowania zleceń w serwisie PekaoInternet, opłata za korzystanie z tokena 1 zł miesięcznie, przelewy w oddziale po 4,99 zł.
Wymagania
Konto dla osób w wieku 18-30 lat. W przypadku dokonania 4 transakcji bezgotówkowych w miesiącu, opłata za używanie karty na kolejny miesiąc spada do 0,99 zł. 
Gdy nie spełnię wymagań
jw.
Atuty
Rabaty u partnerów programu „Płać kartą, bo warto” (www.rabatypekao.pl).

PODSUMOWANIE
Jak zauważyliście mamy na rynku konta mniej i bardziej darmowe. Co ciekawe powyżej przedstawiłem tylko te konta, które banki oferują jako „darmowe”, „bezpłatne” i „za zero”.

Jeśli miałbym ustawić te konta od najatrakcyjniejszego dla klienta, to proponowałbym taką kolejność:
1. Dobre Konto w Banku Millenium.
Bo wymagania są łatwe do spełnienia, a zwrot 3% wydatków za zakupy jest bardzo atrakcyjny. 
2. Konto Osobiste w Alior Sync.
Bo nie ma wymagań oraz daje 5% zwrotu za zakupy w Internecie. 
3. Konto Swobodne w Getin Online
Bo jest faktycznie darmowe bez żadnych warunków.
4. dbNET w Deutsche Banku
Bo ma łatwe do spełnienia warunki oraz oferuje atrakcyjnie oprocentowane konto oszczędnościowe dla nowych klientów.
5. eKonto w mBanku.
6. >30 w Banku Zachodnim WBK.
7. Konto Osobiste w Alior Bank.
8. Konto Prywatne w Inteligo.
9. Konto za Zero w PKO BP.
10. Eurokonto Intro w PEKAO SA.