W czasie przygotowań do naszego ślubu i wesela udało mi się znaleźć kilkanaście możliwości zaoszczędzenia na ich organizacji. Część z nich wykorzystaliśmy w naszym przypadku, na inne nie zdecydowaliśmy się z różnych powodów (np. potrzeby włożenia więcej czasu i pracy).

Najważniejsze doświadczenie wyniesione przeze mnie z okresu przygotowań to fakt, że wszystko co ślubne, jest dwa razy droższe. Poniżej przedstawiam Wam moje spostrzeżenia:

  1. Sala weselna. Na naszym weselu był to najwyższy koszt, bo zdecydowaliśmy się na popularną restaurację. Dzięki temu naszym największym zmartwieniem był wybór menu. Restauracja odpowiada za przygotowanie i podanie posiłków, ustawienie i nakrycie stołów, wystrój sali oraz jej sprzątanie. Tańszą alternatywą jest zorganizowanie wesela np. w remizie lub innej sali która można wynająć. Jednak wtedy należy liczyć się z tym, że trzeba będzie samemu zadbać o przygotowanie posiłków, wynajem kucharzy i kelnerów, sprzątanie sali itd. Oczywiście nie zapomnijcie o negocjowaniu niższych cen. Niemal każdy właściciel lokalu zgodzi się na drobny rabat.
  2. Oprawa muzyczna. Moim zdaniem jest to najważniejszy element wesela i jest to ostatnia rzecz, na której powinno się oszczędzać. Należy jednak pamiętać, że nie zawsze jakość idzie w parze z ceną. My zdecydowaliśmy się na dobry zespół (z polecenia), o nieco droższej cenie niż przeciętna. Tańsza alternatywą byłoby np. wynajęcie Dj-a, który mógłby grać nawet 2 dni za cenę ok. 2 tys. zł. Oczywiście można na weselu postawić odtwarzacz mp3 i też będzie słychać muzykę, ale to już chyba przesada.
  3. Alkohol. Każda wódka jest niedobra, więc uważam że nie ma sensu zamawiania drogich marek (bo podnosi poziom lansu, ale również koszty). Można obniżyć koszty kupując alkohol w hurtowni. Najlepiej skontaktować się ze znajomym z branży alkoholowej (albo innej). Dzięki temu można zaoszczędzić do kilkuset złotych.
  4. Suknia ślubna. Jako mężczyzna nawet nie zdawałem sobie sprawy jak dużo może ona kosztować – pomimo tego, że jest zakładana raz w życiu. Zamiast kupować nową suknię, radzę wypożyczyć w salonie. Zazwyczaj wypożyczenie to połowa ceny kupna, ale nie łudźcie się, że uda Wam się później odsprzedać używaną suknię (ja o takim przypadku jeszcze nie słyszałem).
  5. Kamerzysta. Polecam rezygnację z tej usługi. Zamiast drogiego, komercyjnego kamerzysty wystarczy poprosić wujka, który ma kamerę, o to, aby nagrał najważniejsze momenty ze ślubu i wesela. Dzięki temu można zaoszczędzić nawet 2 tys. zł.
  6. Fotograf. Również nie polecam korzystania z usług „fotografów weselnych”. Zamiast tego lepiej rozejrzeć się czy któryś z naszych znajomych nie ma zamiłowania fotograficznego, a może nawet kilka razy wcześniej zajmował się oprawą fotograficzną wesela. Dzięki temu można zaoszczędzić ok. 1 tys. zł.
  7. Kwiaty. Nie wiem czy tak jest wszędzie, ale w naszym przypadku mogliśmy zapłacić kilkaset złotych dla pani, która przystroiłaby kościół na ślub. Jednak woleliśmy sami kupić kwiaty i przystroić kościół. Kilkaset złotych zostało w kieszeni.