Zakładam IKZE

Zbieram faktury za Internet i przekazane darowizny

Oddam krew

Działania, jakie podejmę do końca grudnia tego roku, mogą mieć wpływ na moje zobowiązania podatkowe wobec fiskusa, które będę regulował w przyszłym roku.
Z moich obliczeń wynika, że należny podatek dochodowy mój i żony będzie dużo wyższy niż nadpłata, wynikająca z przysługujących nam ulg podatkowych. Na szczęście mamy jeszcze trochę czasu, aby postarać się o zwiększenie ulg a tym samym otrzymać większy zwrot nadpłaconego podatku dochodowego.
Na chwilę obecną szacuję, że otrzymamy 1112,04 zł ulgi z tytułu wychowywania dziecka, ok. 54 zł ulgi internetowej (skorzystamy z niej po raz pierwszy) oraz ok. 300 zł ulgi z tytułu przekazanych darowizn (wszystkie przekazywane przez nas darowizny staram się dokonywać za pośrednictwem przelewów internetowych, aby posiadać ich potwierdzenie). W sumie niecałe półtora tysiąca złotych.

Jak zwiększę swoje ulgi podatkowe

Aby zwiększyć ulgi podatkowe, jeszcze w tym roku planuję założyć IKZE i wpłacić do niego co najmniej 1000 zł (za co otrzymam 180 zł zwrotu w ramach ulgi podatkowej), zostać krwiodawcą (łącząc przyjemny zwrot podatku z pożytecznym darem życia). Myślę, że do końca roku przekażę jeszcze ok. 200 zł darowizn. Tym samym mam szansę zwiększyć swój odpis od podatku dochodowego o ponad 270 zł.
Takie działania można śmiało nazwać optymalizacją podatkową (działania podejmowane w ramach obowiązującego prawa, służące obniżeniu obciążeń podatkowych). Warto być świadomym swoich praw i dobrze zarządzać swoim budżetem osobistym.
W następnym wpisie przedstawię moje argumenty za tym, że opłaca się założyć IKZE.
Przeczytaj też wcześniejsze artykuły „Zawczasu pomyśl o podatkach” oraz „PIT-37 i ulgi podatkowe