doskarpetyDlaczego wybór między OFE a ZUS nie ma (prawie) żadnego znaczenia dla naszej emerytury oraz dlaczego jednak warto zostać z OFE.

O czym możemy zdecydować

Obecnie składka na ubezpieczenie emerytalne wynosi 19,52% podstawy jej wymiaru i jest opłacana po połowie przez pracodawcę i pracownika.

Np. jeśli zarabiam 3000 zł brutto, to każdego miesiąca z mojego wynagrodzenia jest potrącana kwota 292,80 zł, drugie tyle dopłaca mój pracodawca. W sumie 585,60 zł, czyli wspomniane wcześniej 19,52%. Obecnie do OFE trafia tylko 2,92% podstawy wymiaru składki. Dla osoby zarabiającej 3000 zł brutto będzie to kwota 87,60 zł miesięcznie. Czyli możemy zadecydować o tym, gdzie ma trafiać około 15% naszej składki emerytalnej, pozostałe 85% i tak trafi do ZUS.

Ponadto w tym roku ZUS i tak zabrał z OFE połowę pieniędzy, które do tej pory tak uskładaliśmy. I te pieniądze poszły na łatanie dziury budżetowej nasze konta w ZUS. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w przyszłości powtórzyć taki manewr.

ofeczyzusNa co wpływu nie mamy

Zmiany wprowadzone przez parlament ustanowiły, że w ciągu 10 lat przed przejściem na emeryturę, każdego roku 1/10 środków uzbieranych w OFE będzie transferowane do ZUS i to ta instytucja będzie nam później wypłacać emeryturę. Czyli nawet jeśli dziś wybierzesz OFE to i tak ostatecznie trafisz do ZUS.

Zalety wyboru OFE

Szansa na zysk. Według danych serwisu Rzeczpospolita, średnioroczna stopa zwrotu w latach 2000-2012 OFE wyniosła 10% a rewaloryzacja konta w ZUS 8%. Trzeba jednak na to patrzeć jako wynik historyczny, bo ostatnie zmiany zniosły przymus inwestowania środków z OFE w obligacje skarbu państwa, co pozwoli na zwiększenie zaangażowania funduszy na giełdzie.

Stopy zwrotu z ostatnich dwóch lat:

2011: OFE -4,61%, ZUS 5,18%, Inflacja 4,3%

2012: OFE 13,1%, ZUS 3,7%, Inflacja 3,7%

Dywersyfikacja. To taka zasada, która polega na rozłożeniu ryzyka poprzez podzielenie pieniędzy na kilka inwestycji. Wybór ZUS+OFE daje dywersyfikację.

Co zrobić, aby zostać z OFE

Cała procedura została tak wymyślona, aby zniechęcić nas do pozostania w OFE. Jeśli chcemy aby nic się nie zmieniło i część naszej składki nadal byłą przekazywana do OFE, to musimy wypełnić specjalne oświadczenie i dostarczyć je do oddziału ZUS lub wysłać przez profil zaufany ePUAP.

Oświadczenie (znajdziesz je na stronie emerytura.gov.pl) trzeba dostarczyć do ZUSu do końca lipca.

Natomiast jeśli chcemy zrezygnować z OFE to… nie musimy nic robić. Prawda, że sprytnie pomyślane?

Jakie znaczenie ma wybór OFE

Skoro możemy zadecydować jedynie o tym, gdzie trafi 1/6 naszej składki emerytalnej a ostatecznie i tak wszystko zostanie wpłacone do ZUS, to po co w ogóle wybierać OFE?

Znamiennym niech będzie fakt, że rządzący zabronili Otwartym Funduszom Emerytalnym reklamowania się (do 31 lipca br.), pod groźbą wysokich kar finansowych, natomiast sam ZUS jest w trakcie ofensywy medialnej.

Dla mnie wybór OFE oznacza symboliczny gest protestu wobec majstrowania przez rządzących w naszych emeryturach.