Trzy rzeczy do zrobienia przed zimą

Niebawem przyjdzie zima, minie kolejny rok kalendarzowy a przyroda zatoczy koło. Koniec roku to dobry czas nie tylko do podsumowań, ale także do przygotowania się do następnego roku. Korzystając z okazji, jakie dają długie, zimowe wieczory, w najbliższym czasie zamierzam zająć się trzema ważnymi zagadnieniami. Tobie też to polecam.

1. Przygotowanie planu finansowego na 2012 rok.
Niektórzy twierdzą, że robienie planów jest bez sensu, bo nie można przewidzieć co będzie się działo za kilka dni czy tygodni. Ja się z nimi zupełnie nie zgadzam. Mój plan finansowy na przyszły rok ma mi pokazać, na co mam się przygotować i czego spodziewać. To przede wszystkim założenia, które oczywiście nie muszą się w pełni sprawdzić.

Mój plan opracowuję na podstawie moich comiesięcznych dochodów i wydatków. Tak samo jak spisuję je według poszczególnych kategorii, tak samo rozpiszę je w moim przyszłorocznym planie.

2. Przejrzeć i zrewidować swój portfel inwestycyjny.
Koniec roku to czas podsumowań. Pora wyrzucić z portfela to co tylko zajmuje w nim miejsce, nie przynosząc żadnych zysków lub nawet straty.

Mam też zamiar bliżej przyjrzeć się swoim strategiom inwestycyjnym z tego oraz poprzednich lat. Przeanalizować co było w nich dobre a co złe i wyciągnąć z tego wnioski dla siebie.

3. Zastanowić się nad emeryturą.
Późna jesień to także dobry czas do namysłu nad swoją przyszłością, zwłaszcza tą nazywaną jesienią życia. Akurat w ostatnim czasie nie pracowałem na etacie więc nie muszę się przejmować funduszami emerytalnymi oraz indywidualnym kontem emerytalnym. Planuję jednak wprowadzić sobie rygorystyczne zasady, według których sam będę odkładał pieniądze na własną emeryturę.

A czy Ty zamierzasz wykonać podsumowanie własnych inwestycji mijającego roku i opracować plan na kolejny?

Jeden komentarz do “Trzy rzeczy do zrobienia przed zimą

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.