Jak zaoszczędzić milion złotych. Poradnik krok po kroku

milionerzyCzy kiedykolwiek próbowaliście zaoszczędzić milion złotych? Ile czasu potrzeba, aby odłożyć tyle pieniędzy? Poniżej przedstawiam krótki przewodnik, krok po kroku, jak zaoszczędzić milion złotych. Jeśli jesteś ciekaw, ile i jak długo musisz oszczędzać, aby zebrać milion złotych, to zachęcam do lektury mojego tekstu.

Krok 1: Jak długo chcesz oszczędzać?

Zastanów się, ile masz teraz lat i w przeciągu jakiego czasu chciałbyś zaoszczędzić milion złotych? Jeśli masz 30 lat, a w wieku 65 lat (przechodząc na emeryturę) chcesz mieć na koncie milion złotych, to musisz oszczędzać przez 35 lat. Pamiętaj – im wcześniej zaczniesz oszczędzać i im dłużej będziesz to robić, tym mniejszym wysiłkiem przyjdzie Ci zaoszczędzenie miliona!

Krok 2: Wybierz swój sposób oszczędzania

Od wyboru sposobu, w który będziesz pomnażał swoje oszczędności zależy, jaką kwotę co miesiąc będziesz musiał odkładać, aby zebrać milion złotych.

Do wyboru masz m. in.:

Konta oszczędnościowe

Konto oszczędnościowe to nic innego jak oprocentowany rachunek bankowy. Środki na nim zgromadzone możne z dnia na dzień przelać na inne konto, co czyni je bardzo elastycznym sposobem oszczędzania pieniędzy. Niestety wiąże się to ze stosunkowo niskim oprocentowaniem. Jednak czasem uda się znaleźć konto oszczędnościowe, oprocentowane na poziomie dobrej lokaty (aktualnie w niektórych bankach otrzymamy oprocentowanie na koncie oszczędnościowym rzędu trzech procent).

Najlepsze konta oszczędnościowe
Nazwa banku Konto Oprocentowanie Jak założyć
Bank Smart Smart Procent 3% Załóż
ING Bank Śląski Otwarte Konto Oszczędnościowe 2,5% Załóż
Toyota Bank Indeksowane Konto Oszczędnościowe 2,15% Załóż

aktualizacja: 25 sierpnia 2015

Lokaty bankowe

Stosunkowo niskie, ale pewne oprocentowanie i gwarancja zwrotu kapitału wraz z odsetkami. Ich rentowność zależy m. in. od stóp procentowych NBP i zazwyczaj najlepsze lokaty są oprocentowane o kilka procent powyżej poziomu inflacji.

Zobacz aktualny ranking lokat bankowych:

Obligacje skarbowe

Obligacje skarbowe to nic innego jak pożyczka dla Państwa. Sam osobiście nigdy z nich nie korzystałem, jednak pamiętam jak moi rodzice stali w kolejce po zakup obligacji skarbowych w latach dziewięćdziesiątych.

Aktualnie oprocentowanie obligacji skarbowych waha się od 2 do 2,5% w skali roku, w zależności od długości ich trwania a cena jednej obligacji wynosi 100 zł. Więcej informacji na temat obligacji znajdziesz na stronie www.obligacjeskarbowe.pl.

Fundusze inwestycyjne

Fundusze inwestycyjne są zarządzane przez analityków i ekonomistów, którym powierzamy nasze pieniądze, celem ich pomnażania. Pobierają oni opłatę za zarządzanie (jest uwzględniania w wycenie jednostek funduszu).

Zaletami funduszy inwestycyjnych są elastyczność, dywersyfikacja, profesjonalne zarządzanie, porównywalność i transparentność, szeroka oferta oraz bezpieczeństwo.

Jako ciekawostkę podam fakt, że fundusz inwestycyjny jest zwolniony z podatku dochodowego od dywidend. Czyli, jeśli spółka, której udziały ma fundusz inwestycyjny, wypłaci dywidendę, to fundusz nie zapłaci od niej podatku (a osoba fizyczna już tak).

Np. mBank oferuje Supermarket Funduszy Inwestycyjnych, w którym można kupować i sprzedawać fundusze bez prowizji. Do wyboru jest ponad 200 funduszy, które można kupować i sprzedawać przez internet.

Stopa zwrotu w ciągu ostatnich 12 miesięcy waha się od -38,99% do 22,13%.

Krok 2: Określ swoją stopę zwrotu z oszczędności.

Przy założeniu, że zaoszczędzone pieniądze nie procentują (lub ich przyrost jest równy inflacji) musiałbyś odkładać 2083 zł miesięcznie, aby w ciągu 40 lat zaoszczędzić milion złotych. Trochę dużo, nieprawdaż?

Natomiast przy założeniu, że oszczędności będą rosły średniorocznie o 10% powyżej inflacji, wystarczy abyś odkładał 157 zł miesięcznie, a w ciągu 40 lat uzbierasz milion złotych! Im krótszy okres oszczędzania, tym więcej będziesz musiał dokładać każdego miesiąca, np.:

58 zł miesięcznie przez 50 lat

157 zł miesięcznie przez 40 lat

439 zł miesięcznie przez 30 lat

1306 zł miesięcznie przez 20 lat

4842 zł miesięcznie przez 10 lat

Natomiast przy założeniu bardzo realistycznej prognozy zwrotu na poziomie 5% rocznie, powinieneś odkładać po 655 zł miesięcznie, aby w ciągu 40 lat zgromadzić milion złotych oszczędności. Dasz radę?

Krok 3: Zacznij regularnie oszczędzać wybraną kwotę.

Teraz, gdy już wiesz, jak długo będziesz oszczędzać oraz określiłeś średnioroczną stopę zwrotu, wiesz też ile pieniędzy musisz oszczędzać każdego miesiąca, aby osiągnąć cel miliona złotych oszczędności. Jedyne co musisz teraz robić, to sumiennie, miesiąc w miesiąc oszczędzać określoną kwotę. I tak aż do miliona! Prawda, że proste?

Jeśli mimo tego, cel miliona złotych jest dla Ciebie zbyt trudny, możesz spróbować zmniejszyć tę kwotę do np. pół miliona złotych. Pamiętaj, że najważniejszym elementem jest tu regularne oszczędzanie. W perspektywie 40 lub 50 lat wymaga to wiele wytrwałości i systematyczności. Przez tak długi okres z pewnością pojawi się wiele pokus, które będą odwracać Twoją uwagę od oszczędnościowego celu. Czy dasz radę im się oprzeć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.