Optymalizacja kont oszczędnościowych i lokat

W ostatnich dniach dokonałem optymalizacji środków pieniężnych we wszystkich moich bankach. W Polbanku założyłem 3 konta Mocno Oszczędzające (więcej nie można), w Banku Millenium Konto Oszczędnościowe oraz Konto Więcej Oszczędnościowe. Przelałem też środki na Konto Oszczędnościowe w BZWBK, Konto Oszczędnościowe w dbNET oraz eMax Plus w mBanku. Tym sposobem wykorzystałem wszystkie możliwe konta oszczędnościowe w bankach, z których usług korzystam.

Optymalizacja polega na umieszczeniu na koncie oszczędnościowym lub lokacie takiej sumy pieniędzy, która da realnie najwyższe możliwe oprocentowanie. Najlepsze wyniki możemy uzyskać dla kont i lokat z kapitalizacją dzienną, bez wymaganej wpłaty minimalnej (niestety większość lokat ma określone minimum).

Aby obliczyć najlepsze realne oprocentowanie dla konta z kapitalizacją dzienną wystarczy użyć wzoru:

A = 1,8615 / B

gdzie A to kwota którą należy trzymać na koncie. a B to jego oprocentowanie.

W sumie na swoich kontach rozmieściłem 272,02 zł, ze średnim oprocentowaniem 8,15% netto (po roku suma odsetek wyniesie 22,18 zł). Na wszystkich kontach odsetki wynoszą 0,51 grosza dziennie (na tych z kapitalizacją dzienną) lub miesięcznie (na tych z kapitalizacją miesięczną), co po zaokrągleniu daje 1 grosz odsetek dziennie lub miesięcznie. Oczywiście we wszystkich przypadkach nie jest naliczany podatek belki.

Przy okazji poszukiwań atrakcyjnych kont i lokat do optymalizacji znalazłem też ciekawą stronę, zawierającą optymalizator lokat i kont. Znajdziecie go pod adresem http://optymalizator-lokat.com.

Niestety tym sposobem można „upchnąć” jedynie niewielkie sumy pieniędzy. Chyba, że założymy sobie naprawdę wiele kont bankowych…

4 komentarze

  1. Założyłem jeszcze 3 konta oszczędnościowe w dbNET. Na każde przelałem 45,10 zł, dzięki czemu dzienne odsetki wyniosą 0,51 grosza (a po zaokrągleniu 1 grosz), co da oprocentowanie 8,09% rocznie.

    W sumie na kontach oszczędnościowych zdeponowałem 407,32 zł, ze średnim oprocentowaniem 8,13%. Odsetki wyniosą 33,13 zł rocznie.

  2. No wszystko fajnie, tylko teraz jest podatek 100% od grosza. Do tego 33,13 zł rocznie jest tak płynne, że szkoda na to czasu, nie lepiej sobie neta obniżyć o 5PLN czy klikać w surfie i mieć to w dupie? Zresztą teraz to już nie ma się wyjścia :/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.