aliexpress umożliwia sortowanie produktów wg liczby zamówień

Aliexpress – wrażenia z moich pierwszych zakupów

Kilka razy czytałem lub słyszałem o aliexpress – chińskim „allegro”, portalu na którym można tanio kupić mnóstwo gadżetów. A to jakiś bloger o tym napisał, a to znajomy znajomego opowiadał jak listonosz dziwnie się patrzy na paczki z chińskimi znakami, które co jakiś czas mu dostarcza.

Wbrew temu, co może się wydawać, nauka poruszania się po tym ogromnym sklepie nie trwa długo (przynajmniej w moim przypadku tak było). Serwis jest podzielony na 13 głównych kategorii: Ubrania damskie, ubrania męskie, telefony i akcesoria, komputer i biuro, elektronika, biżuteria i zegarki, dom i ogród, torby i buty, zabawki i dzieci, sport, zdrowie i uroda, samochody i motocykle, domowe ulepszenia. Każda z nich dzieli się na kilka podkategorii.

Jak działa aliexpress

Założenie konta użytkownika na aliexpress jest bardzo proste. Właściwie możemy to zrobić za trzema kliknięciami, logując się poprzez nasze konto z facebooka. Po zarejestrowaniu a przed pierwszym zakupem należy uzupełnić swoje dane o adres do wysyłki.

Portal wygląda podobnie jak popularne w Polsce allegro. Jednak to co zwróciło moją uwagę, jest system transferu pieniędzy. Sprzedawca nie otrzymuje pieniędzy za swój towar od razu w momencie kupna, ale dopiero gdy kupujący potwierdzi odbiór przesyłki! Ma to na celu dbałość sprzedawców o klientów oraz powinno zapobiec ewentualnym oszustwom. Ponadto portal oferuje kilka rodzajów gwarancji kupującym, np. zwrot kosztów, jeśli towar nie zostanie dostarczony w ciągu 60 dni lub odesłanie na koszt kupującego jeśli towar nie jest zgodny z opisem (jednak nie wszyscy sprzedawcy muszą stosować się do każdej z nich, warto to wcześniej sprawdzić).

Dlaczego warto kupować na aliexpress

Serwis ma swoje wady i zalety. Poniżej przedstawiam moją subiektywną ocenę:

+darmowa wysyłka do Polski. Dla porównania wysyłka kurierska koszuli o wartości 15 dolarów może kosztować nawet 48 dolarów. Gdyby nie oferta darmowej wysyłki, zakupy na aliexpress byłyby nieopłacalne.

+poziom cen. Mówiąc krótko jest on niski. Nawet biorąc pod uwagę wysoki obecnie kurs dolara (im droższy dolar, tym więcej zapłacimy za zakupy).

-pochodzenie towarów. Nie ma co owijać w bawełnę – aliexpress to chiński serwis, na którym kupujemy chińskie towary. Nie łudźmy się, że wszystkie zakupione rzeczy to oryginały oraz, że będą działać tak świetnie, jak ich kilkukrotnie droższe odpowiedniki w rodzimych sklepach. Wiąże się to również z gwarancją…

-czas dostawy. Podobno zazwyczaj zakupione produkty powinny trafić w nasze ręce w ciągu 4 tygodni. Ale mogą to być i prawie dwa miesiące. Należy to uwzględnić przed ich zamówieniem. To zdecydowanie nie jest serwis na zakupy „na ostatnią chwilę”.

Czy trzeba mieć konto walutowe, aby kupować na aliexpress

Serwis oferuje kilka rodzajów płatności. Może to być płatność kartą kredytową/debetową lub szybki przelew za pomocą systemu Przelewy24.pl. Nie musimy więc mieć oddzielnego konta w dolarach, aby dokonać zakupu. Od razu sprawdziłem ile wynosi różnica kursowa. Czy przypadkiem nie jest tak, że znacznie taniej jest płacić bezpośrednio w dolarach. Okazuje się, że na zakupach za 5 USD (ok. 20 zł) różnica między kwotą w złotówkach a dolarach (wg kursu z popularnego kantoru internetowego) wynosi 0,08 zł – osiem groszy (tj. 0,4%). Z pewnością nie jest to kwota dla której warto założyć konto walutowe.

Czy muszę zapłacić podatek VAT i cło od towarów kupionych na aliexpress

Cło płacimy od towarów sprowadzanych spoza Unii Europejskiej, których wartość przekracza 150 euro.

Zwolnienie z podatku VAT obowiązuje dla towarów, których cena nie przekracza 22 euro (nie dotyczy perfum, alkoholu i tytoniu). W obydwu przypadkach wartość paczki jest liczona wg rzeczywistej wartości po aktualnym kursie NBP.

Podsumowując, przy zamówieniach do 22 euro (przy obecnych kursach walut to równowartość ok. 23 dolary) na aliexpress nie zapłacimy ani podatku VAT, ani cła.

Czy warto pobrać aplikację aliexpress na smartfona

Jeśli lubimy zakupy, to zdecydowanie warto. Za pobranie i odpalenie aplikacji możemy otrzymać kupon rabatowy 3 dolary (do zrealizowania przy zakupach za min. 25 dolarów).

Na aplikacji pojawiają się stałe promocje na kilka określonych towarów – tzw. „hot deals”. Są w przecenie przez 3 godziny. Po tym czasie pojawia się kolejny zestaw produktów. I tak na okrągło.

Mój pierwszy zakup na aliexpress

Moimi pierwszymi zakupami w serwisie była bluzeczka dla córki (cena ok. 4,5 usd) oraz szalik dla mnie (cena ok. 5,5 usd). Zamówienie złożyłem w sylwestra, 31 grudnia. Płatności dokonałem ze swojego konta bankowego, przy użyciu systemu płatności przelewy24.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.