Przedszkole dla dziecka

Przedszkole dla dziecka – jak wybrać najlepsze

Jak wybrać najlepsze przedszkole dla dziecka – zmora rodziców trzylatków. Przeżywaliśmy to kilka lat temu (jak ten czas szybko leci). To właśnie na przełomie lutego i marca należy pomyśleć o tym, do jakiego przedszkola chcemy posłać nasze dziecko.

Odległość od miejsca zamieszkania

Weź pod uwagę, że do przedszkola będziesz musiał/-a dotrzeć dwa razy dziennie (rano i popołudniu) przez pięć dni w tygodniu. W sumie 10 razy tygodniowo. Dobrze więc, jeśli będzie blisko domu, najlepiej w zasięgu kilkunastominutowego spaceru.

Przejdź wcześniej trasą do przedszkola i z powrotem. Ile czasu Ci to zajmie? Czy po drodze będziesz mijać miejsca zakłócające podróż jak przejścia dla pieszych, trasa wiodąca wzdłuż ruchliwej ulicy?

Przedszkole dla dziecka prywatne czy samorządowe?

Duży dylemat dotyczy wyboru instytucji prowadzącej przedszkole. Poniżej przedstawiam kilka cech charakterystycznych dla obydwu typów:

Przedszkole samorządowe – znacznie tańsze (opłata rzędu 1 zł/godz. plus stawka wyżywienia). Personel to osoby mające duży staż pracy (z jednej strony mają bogate doświadczenie, z drugiej mogą odczuwać wypalenie zawodowe). W tym przedszkolu na pewno trafimy na dzieci z sąsiedztwa.

Przedszkole prywatne – wyższe opłaty (choć nie zawsze, bo zdarzają się przedszkola dofinansowane np. z wykorzystaniem środków unijnych, dzięki czemu koszt posłania tam dziecka może być nawet niższy niż w przypadku przedszkola samorządowego). Zazwyczaj młody personel (panie pracujące na awans zawodowy, więc chcą się wykazać, z drugiej strony mogą mieć mniejsze doświadczenie w pracy z dziećmi). Takie przedszkola często oferują więcej zajęć dodatkowych oraz atrakcji (często dodatkowo płatnych). W tym przedszkolu możemy znaleźć dzieci z różnych osiedli.

Dowiedz się, jakie zdanie o przedszkolu mają inni rodzice

Myślę, że tego akurat nie trzeba podpowiadać. Zapytaj się sąsiadów, znajomych, którzy korzystali z usług przedszkola, co o nim sądzą. Jakie widzą zalety i wady przedszkola. Czy byli zadowoleni z opieki nad dzieckiem.

Przed decyzją – wizyta zapoznawcza

Zadzwoń wcześniej do przedszkola i zapowiedz swoją wizytę. Na miejscu zwróć uwagę na ogólny wygląd, czystość, asortyment zabawek, poproś o pokazanie sali, w której będzie przebywać Twoje dziecko. Jeśli to możliwe, przeprowadź krótką rozmowę z opiekunką, która będzie się opiekować Twoim dzieckiem.

Prywatne przedszkola umożliwiają nawet „testowe” przyprowadzenie malucha i obserwację, jak będzie się czuł w nowym miejscu. W przedszkolach prowadzonych przez lokalny samorząd raczej takiej możliwości nie dostaniemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.