7 pomysłów na oszczędzanie dla mieszkających w domach

1. Beczka na deszczówkę

Do czego można użyć deszczówki?

Woda deszczowa może znaleźć zastosowanie do podlewania kwiatów, mycia samochodu, prania, spłukiwania toalety, mycia naczyń. Nie można jej używać do celów spożywczych.

Ile można zaoszczędzić?

Statystycznie dziennie zużywamy 80l wody, z czego tylko 5l na cele spożywcze. Za koszt 1l wody z kranu przyjmijmy kwotę 0,00322 zł (mediana dla 792 gmin w Polsce zebranych na portalu cena-wody.pl). Gdyby trzyosobowa rodzina codziennie korzystała z wody deszczowej na wszystkie swoje potrzeby oprócz celów spożywczych, to w ciągu miesiąca z kranu spłynie ok. 6750 litrów mniej wody. Oszczędność w skali miesiąca wyniesie 21,74 zł.

2. Lampy solarne do oświetlenia ogrodu

W marketach budowlanych można znaleźć elektryczne lampy ogrodowe. Mają moc do 10W. Przy zamontowaniu 6 takich lamp w naszym ogrodzie i korzystaniu z nich przez 12 godzin na dobę, zużyjemy 21,6 kWh prądu miesięcznie.

Przy średniej cenie 1kWh prądu w Polsce (0,56 zł), miesięczny koszt zużycia prądu przez lampy elektryczne wyniesie 12,1 zł. Instalując lampy solarne w ogóle nie musimy się martwić o pobór prądu.

Warto też dodać, że lampy solarne w odróżnieniu od elektrycznych nie wymagają podłączenia kabla (a to dodatkowy koszt 3-6 zł/metr bieżący).

3. Naprawa kapiących kurków

Jedna kropla na sekundę spadająca z kapiącego kranu to aż 21 litrów wody dziennie. W ciągu miesiąca może nam w ten sposób wycieknąć 645 litrów wody! W Warszawie stracimy w ten sposób 2,93 zł miesięcznie.

4. Montaż okiennic uszczelnianie cieplne

Uszczelnienia okien w mieszkaniu może ograniczyć zużycie ciepła nawet o 10%. Przy założeniu, że koszt ogrzewania 100-metrowego mieszkania średnio ocieplonego wynosi 200 zł miesięcznie, po uszczelnieniu okien możemy obniżyć koszty ogrzewania o ok. 20 zł miesięcznie.

5. Kompost

Własny kompost to darmowy, ekologiczny nawóz, poprawiający właściwości gleby. Jest też darmowy. Dla porównania pojemnik nawozu uniwersalnego o wadze 5 kg to koszt ok. 30 zł. To też 30 zł więcej niż kompost.

6. Izolacja dachu

Według wyliczeń ekspertów przez nieszczelny dach może wyciekać od 15 do 25% ciepła z naszego domu. Najprostszym rozwiązaniem, które ma temu zapobiec, jest rozłożenie materiału izolacyjnego na stropodachu. Warto zwrócić uwagę, że jest to łatwe i proste w wykonaniu. Izolacja dachu wpłynie nie tylko na zmniejszenie kosztów ogrzewania zimą, ale również zmniejszy nagrzewania domu w lecie. Przy założeniu, że miesięczny koszt ogrzewania 100-metrowego mieszkania wynosi 200 zł, po zrobieniu izolacji dachu nasze rachunki mogą spaść o 30 do 50 zł miesięcznie.

7. Renowacja mebli (2 krzesła + stolik)

Cena zakupu 2 drewnianych krzeseł to ok. 300 zł. Drugie tyle kosztuje nieduży stół. Aby zaoszczędzić tę kwotę, możemy sami wykonać renowację starych mebli. Wystarczy do tego skóra tapicerska lub inny materiał którym pokryjemy krzesła oraz kilka narzędzi. Koszt samodzielnej renowacji 2 krzeseł i stolika powinien zamknąć się w kwocie 200 zł (ok. 400 zł taniej).

2 komentarze

  1. Co do deszczówki dodałbym jeszcze jeden argument – ekologiczny. Zużywanie wody pitnej do innych czynności niż spożywcze to zwyczajne marnotrawstwo. Niestety ludzi do oszczędzania w ten sposób przekonają dopieto ceny, gdy m3 wody będzie kosztował 5 razy tyle co dziś, a tak będzie przy obecnym marnotrawswie wody pitnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.