Bezpłatne konto bankowe i karta debetowa

Kryzys finansowy, banki zaciskają pasa. Te, które nie znajdą wystarczająco dużo oszczędności, bankrutują. Widmo upadku popycha bankierów w stronę podnoszenia opłat dla klientów. Czy w dzisiejszych czasach można jeszcze znaleźć całkiem darmowe konto z kartą debetową? Sprawdźmy.

Przez wiele lat synonimem sformułowania „darmowe konto bankowe” było w naszym kraju eKonto w mBanku. Ale już nie jest, bo wprowadzono opłatę za używanie karty debetowej. W związku z tym, które z kont bankowych jest naprawdę bezpłatne? Poniżej przedstawiam porównanie dziesięciu różnych „darmowych” kont bankowych.

eKonto w mBank
Koszty
Darmowe prowadzenie konta, przelewy przez internet i telefon, zlecenie stałe, usługa cashback, darmowe wypłaty z bankomatów BZ WBK, Cash4You, eCard i Euronet (w pozostałych 5 zł prowizji), 1 zł miesięczna opłata za korzystanie z polecenia zapłaty, opłata za zamianę PIN 2 zł.
Wymagania
Dokonanie płatności bezgotówkowych na kwotę min. 100 zł każdego miesiąca.
Gdy nie spełnię wymagań
To w kolejnym miesiącu zapłacę 2 zł za używanie karty debetowej.
Atuty

Program rabatowy (http://www.mbank.pl/karty/uslugi-dodatkowe/mrabaty).

Dobre Konto w Banku Millenium

Koszty
Darmowe przelewy internetowe i prowadzenie konta, karta debetowa darmowa, ale wyposażona w opcjonalne płatne ubezpieczenie (należy z niego złożyć rezygnację w oddziale banku po otrzymaniu karty debetowej), darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w kraju.
Wymagania
Konto będzie darmowe tylko pod warunkiem dokonania jednej transakcji kartą w miesiącu kalendarzowym oraz łącznych wpływach o wartości 1000 zł każdego miesiąca.
Gdy nie spełnię wymagań
To w kolejnym miesiącu zapłacę 7 zł za prowadzenie konta oraz po 5 zł za wypłaty z bankomatów innych banków.
Atuty
Moneyback (ang. zwrot pieniędzy) – jest naliczany od każdej transakcji w sklepie spożywczym, supermarkecie oraz na stacji benzynowej w miesiącu kalendarzowym. Możesz dostać do 50 zł co miesiąc (600 zł rocznie). Twój moneyback jest zwolniony z podatku. Kwotę otrzymasz przelewem na swoje DOBRE KONTO w terminie do 10-go dnia następnego miesiąca.

dbNET w Deutsche Bank

Koszty
Prowadzenie konta, wypłaty ze wszystkich bankomatów na świecie, przelewy internetowe, zlecenia stałe, wydanie i obsługa karty debetowej Visa – wszystko to za darmo. Przelewy w oddziale 10 zł.
Wymagania
Wykonanie co najmniej jednej operacji kartą (dopuszczalna wypłata z bankomatu) miesięcznie.
Gdy nie spełnię wymagań
To w kolejnym miesiącu zapłacę za obsługę karty debetowej kwotę 5 zł.
Atuty
Wysoko oprocentowane (8,1%) konto oszczędnościowe dla nowych klientów banku.

Konto

Koszty
Prowadzenie konta za darmo do 26. roku życia. Darmowe przelewy internetowe, zlecenia stałe. Polecenie zapłaty 0,50 zł, wypłaty z innych bankomatów po 5 zł, przelewy w oddziale 7 zł.
Wymagania
Wykonanie min. jednej transakcji kartą miesięcznie. Po 26. roku życia wpływy na konto min. 1000 zł miesięcznie.
Gdy nie spełnię wymagań
To w kolejnym miesiącu zapłacę za obsługę karty debetowej kwotę 5 zł. Gdy klient skończy 26 lat, jego opłata miesięczna za konto wynosi 7 zł.
Atuty
Brak.

Konto Swobodne w Getin Online

Koszty
Darmowe prowadzenie konta, wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce, przelewy internetowe, zlecenia stałe, wydanie i używanie karty debetowej.
Wymagania
Brak
Gdy nie spełnię wymagań

Atuty
Konto darmowe bez żadnych wymagań.

Konto Osobiste w Alior Bank
Koszty
Prowadzenie konta, wypłaty ze wszystkich bankomatów na świecie, przelewy internetowe. Karta debetowa jest płatna (5 zł, jeśli Alior jest Twoim „głównym bankiem” lub 4 zł, jeśli nie jest). Przelewy w oddziale po 6 zł.
Wymagania
Brak
Gdy nie spełnię wymagań

Atuty
Możliwość założenia konta przez Internet. Oprocentowanie konta 0,1%. Lokata nocna 4% (połowa środków z konta w nocy zostaje przeniesiona na lokatę). 

Konto Osobiste w Alior Sync
Koszty
Prowadzenie konta, przelewy internetowe, zlecenia stałe, wydanie i używanie karty, wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce, 30 groszy za każdy komunikat SMS (zakres powiadomień jest definiowany przez klienta), 1 zł za zamianę PIN.
Wymagania
Brak
Gdy nie spełnię wymagań

Atuty
Zwrot 5% wartości zakupów w Internecie. 10 bezpłatnych przelewów natychmiastowych w miesiącu.

Konto za Zero w PKO BP
Koszty
Darmowe wydanie i używanie karty debetowej, wypłaty z bankomatów PKO BP, BZ WBK i eService (z pozostałych prowizja 3%, jednak nie mniej niż 5 zł), darmowe przelewy internetowe i zlecenia stałe, polecenie zapłaty 1 zł, przelewy w oddziale po 5 zł.
Wymagania
Wpływy na konto minimum 1500 zł miesięcznie.
Gdy nie spełnię wymagań
To zostanie pobrana opłata za prowadzenie konta 6,90 zł miesięcznie.
Atuty
Oprocentowanie 0,01%.

Konto Prywatne w Inteligo 
Koszty
Darmowe prowadzenie konta, wydanie i używanie karty debetowej, przelewy i zlecenia stałe przez Internet, wypłaty z bankomatów PKO BP, BZ WBK i eService (z pozostałych prowizja 5 zł).
Wymagania
Dokonanie transakcji bezgotówkowych kartą do konta na minimum 100 zł miesięcznie. 
Gdy nie spełnię wymagań
To zostanie pobrana miesięczna opłata za kartę w wysokości 4 zł.
Atuty
Brak.

Eurokonto Intro w PEKAO SA 
Koszty
Darmowe prowadzenie konta, wydanie karty debetowej i zlecenia stałe przez Internet, darmowe ubezpieczenie Assistance za Granicą i Assistance Informacyjny, 1,98 zł miesicznie za używanie karty debetowej, 50 groszy za przelewy przez Internet, wypłaty z bankomatów Pekao SA i Euronet (z pozostałych prowizja 2%, ale nie mniej niż 5 zł), 20 groszy za każdy sms w ramach usługi Pekao24 i do akceptowania zleceń w serwisie PekaoInternet, opłata za korzystanie z tokena 1 zł miesięcznie, przelewy w oddziale po 4,99 zł.
Wymagania
Konto dla osób w wieku 18-30 lat. W przypadku dokonania 4 transakcji bezgotówkowych w miesiącu, opłata za używanie karty na kolejny miesiąc spada do 0,99 zł. 
Gdy nie spełnię wymagań
jw.
Atuty
Rabaty u partnerów programu „Płać kartą, bo warto” (www.rabatypekao.pl).

PODSUMOWANIE
Jak zauważyliście mamy na rynku konta mniej i bardziej darmowe. Co ciekawe powyżej przedstawiłem tylko te konta, które banki oferują jako „darmowe”, „bezpłatne” i „za zero”.

Jeśli miałbym ustawić te konta od najatrakcyjniejszego dla klienta, to proponowałbym taką kolejność:
1. Dobre Konto w Banku Millenium.
Bo wymagania są łatwe do spełnienia, a zwrot 3% wydatków za zakupy jest bardzo atrakcyjny. 
2. Konto Osobiste w Alior Sync.
Bo nie ma wymagań oraz daje 5% zwrotu za zakupy w Internecie. 
3. Konto Swobodne w Getin Online
Bo jest faktycznie darmowe bez żadnych warunków.
4. dbNET w Deutsche Banku
Bo ma łatwe do spełnienia warunki oraz oferuje atrakcyjnie oprocentowane konto oszczędnościowe dla nowych klientów.
5. eKonto w mBanku.
6. >30 w Banku Zachodnim WBK.
7. Konto Osobiste w Alior Bank.
8. Konto Prywatne w Inteligo.
9. Konto za Zero w PKO BP.
10. Eurokonto Intro w PEKAO SA.

12 komentarzy

 1. W zestawieniu dotyczącym konta dbNet jest błąd. W przypadku karty wystarczy raz wypłacić w bankomacie lub zapłacić kartą. Nie ma żadnego limitu kwotowego o którym piszesz. Wyciąg z TOiP:

  Uwaga: w przypadku wykonania przez Klienta przy użyciu karty VISA Electron min. jednej transakcji finansowej w ciągu miesiąca kalendarzowego, Klient otrzymuje rabat w wysokości określonej
  dla danego Pakietu.

 2. Zależy co masz na myśli mówiąc „darmowe konto”? Mam m.in. ROR w Inteligo i jest on zupełnie darmowy. Dlaczego? Zrezygnowałem z karty płatniczej, a co za tym idzie nie ma absolutnie żadnych opłat. Mam darmowe przelewy internetowe i to do obsługi tego rachunku mi w zupełności wystarczy.

  Poza tym mam rachunki w BGZOptima, mBank, PekaoSA, BPH. Za żaden nie płacę pod żadną postacią (za kartę, za prowadzenie rachunków, przelewy, bankomaty, itp.) aczkolwiek spełniam w nich określone warunki.

 3. Mam też w 2 rachunki w Millenium – też tam nic nie płacę 😉

  Tak to już jest, że każdy bank służy do czego innego i trzeba je wykorzystywać w taki sposób, aby rachunki darmowe, bo jeżeli nie są to po co je „trzymać”?

 4. Ja bym dodał do zestawienia konto w BGŻ, dające zwrot 1% pensji. Też są do spełnienia warunki. Ja nie spełniam wszystkich i płacę kilka złotych miesięcznie, ale zyskuję znacznie więcej.

 5. Dla każdego coś miłego – to tak odnośnie BGŻ i tego 1%. Jest to % od najwyższej jednorazowej wpłaty z m-cu, czyli jeżeli ktoś wykonuje dorywczo projekty lub inne prace, wówczas nie będzie miał jednej wpłaty na odpowiednio wysokim poziomie, aby skusić się na to konto. Są też oczywiście dodatkowe opłaty.

  Jak pisałem: mam rachunki w 6 bankach – w żadnym za nic nie płacę, każdy bank służy mi do czego innego i pomimo chęci pozbycia się, któregoś z nich, po prostu nie mogę – nie mogę zrezygnować z indywidualnych walorów poszczególnych rachunków.

 6. Przy wysokich rachunkach i wysokiej stopie procentowej – kk citi wizz i konto z karta debetowa w citi handlowy. Koszt miesieczny 8 zl, ale placac rachunki jako transakcje bezgotowkowe z graceperiod moze sie zwrocic.. szczegolnie oplacalne gdy sie rownolegle splaca wysokoprocentowany kredyt.. poza tym karty mozna uzywac do tanszego kupowania biletow wizzair

 7. Dziś zmieniałem PIN w Alior Sync. NIe pobrali mi żadnej opłaty. Była to moja pierwsza zmiana z domyślego przez system ustawionego PIN na swój własny więc może był wyjątek. De facto – za zmiane PIN nie zapłaciłem 🙂

  1. Gorzej jak po miesiącu policzą. „1 zł za zamianę PIN” to śmieszne. A miałem zmienić, teraz napisze zapytanie do Banku.

   Ja nic za banki nie płacę, mam kartę w IdeaBanku i AliorSync, choć i tak wolę gotówkę.

 8. Szacunek za wpis i czytelnosc, bardzo lubię Twoje wpisy, sam podobnie postępuję, staram się łapać wszystkie promocje i znajomych też gonię;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.