Ile kosztuje dziecko

To już dwanaście tygodni, odkąd jestem ojcem a jeszcze nic nie pisałem na ten temat. No więc wreszcie zostałem ojcem…

Fakt, moje życie uległo wielu zmianom. Teraz wszystko kręci się wokół nowego członka rodziny. Dosłownie wszystko. Dzięki temu, że moja żona jest na urlopie macierzyńskim, a ja nie mam stałej pracy, wspólnie zajmujemy się dzieckiem, nawzajem się uzupełniając i (w razie potrzeby) zmieniając. Na szczęście nie musimy wynajmować opiekunki do dziecka.

Jeszcze rok temu słyszałem, że dziecko generuje duże koszty, nawet 700 zł miesięcznie. Później młodzi rodzice uświadomili mnie, że to wcale nie tak dużo, ale i tak wyjdzie kilkaset złotych. Po prawie trzech miesiącach doświadczenia, jakie mam w tej dziedzinie mogę się podzielić z Wami moimi opiniami na ten temat.

Otóż nasze dotychczasowe wydatki na dziecko wyniosły do tej pory 1484 zł. Część z nich ponieśliśmy jeszcze przed urodzeniem naszego bobasa. Dużo pomogli nam rodzina i znajomi, dostarczając ubranka po swoich pociechach, czy przynosząc w prezencie akcesoria i kosmetyki dla dziecka.

Niestety nowy rok przyniósł też przykre nowości, np. podwyżkę podatku VAT na ubranka dziecięce (z 7 do 23 procent) o czym zdążyliśmy się przekonać już na pierwszych styczniowych zakupach.

Jak na razie nasze miesięczne koszty utrzymania potomka wynoszą ok. 350 zł. To mniej niż się spodziewałem jeszcze kilka miesięcy temu. Wbrew pozorom na wielu wydatkach można zaoszczędzić, co oczywiście staramy się robić. Na czym konkretnie, postaram się niebawem napisać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.