Ile prądu zużywa przeciętna rodzina

Ile kosztuje prąd

Według badań przeprowadzonych w 2014 roku przez TNS Polska na zlecenie Krajowego Rejestru Długów, przeciętna polska rodzina wydaje miesięcznie 176 zł na rachunki za energię elektryczną (rozpiętość rachunków wynosi od 113 zł gdy w domu mieszka jedna osoba, do ponad 242 zł w rodzinach sześcioosobowych i większych).

176 zł miesięcznie. Serio?

Ile kosztuje prąd i dlaczego aż tyle

Przeciętne cena 1 kWh (kilowatogodziny) prądu w Polsce w 2016 roku wynosi 0,56 zł. Grafika obok pokazuje, co się składa na tę cenę. Są to (w kolejności od największej składowej*):

-koszt zakupu energii elektrycznej (0,17 zł),

-koszty własne spółki dystrybucyjnej (0,13 zł),

-podatek VAT (0,10 zł),

-koszt zakupu usługi przesyłowej (0,10 zł),

-akcyza (0,04 zł),

-marża spółki dystrybucyjnej (0,01 zł),

-podatki i opłaty lokalne (0,01 zł).

Podsumowując, w cenie 56 groszy za każdą kWh energii elektrycznej jest 15 groszy podatków (co stanowi ok. 27% ceny).

Ile prądu zużywa 3-osobowa rodzina

watomierz
watomierz

Wcześniej opisałem, z jakich urządzeń korzystamy w mieszkaniu. Warto wziąć pod uwagę, że wszystkie (poza jedną) żarówki w mieszkaniu wymieniliśmy na ledowe (zakup na allegro, poprzedzony sprawdzeniem sprzedawców i parametrów żarówek). W poprzednim wpisie opisałem, ile prądu zużywają urządzenia, których używamy na co dzień.

Jak zmniejszyć opłaty za prąd

Płać rachunki na czas

Reguła mało odkrywcza, ale bardzo słuszna. Trzeba pilnować terminów płatności faktur, aby nie „załapać” się na dodatkowe koszty czy odsetki za nieterminową wpłatę. Oczywiście polecam opłacanie rachunków w ostatnim możliwym terminie zgodnie z zasadą Kiosakiego, aby najpierw płacić sobie (a na końcu innym).

Zmień częstotliwość rozliczeń

Wydłużając okres rozliczeń rachunków np. z kwartalnego na roczny, możemy liczyć na niższe koszty z uwagi na mniejszą liczbę korespondencji, jaką otrzymujemy. Z drugiej strony wyliczenia będą mniej dokładne, bo aktualizowane raz na rok.

Zmień operatora

Sprawdź, czy możesz kupić prąd taniej w innej firmie. Warto porównać ceny, bo można sporo zaoszczędzić. Tylko uważaj, bo niektóre firmy oferują tańszy prąd np. przez okres pierwszych sześciu miesięcy a później karzą płacić sporo więcej.

Sprawdź, czy przysługuje Ci zasiłek energetyczny

Zasiłek energetyczny przysługuje osobom, które są uprawnione do otrzymania dodatku mieszkaniowego (otrzymują go rodziny, w których dochód na osobę wynosi poniżej 1055 zł miesięcznie za okres trzech ostatnich miesięcy). Można otrzymać do 30% iloczynu średniej ceny prądu i limitu zużycia energii elektrycznej. Dla czteroosobowej rodziny dodatek wynosi ok. 15 zł miesięcznie. Jest przyznawany na pół roku. Wniosek w tej sprawie składa się w urzędzie gminy właściwym dla miejsca zamieszkania,

Wybierz konto bankowe, oferujące zwrot pieniędzy za rachunki

Ja niedawno zmieniłem Konto >30 w Banku Zachodnim WBK na Konto 1|2|3. Można korzystać bez karty debetowej z min. wpływami 2000 zł miesięcznie z tytułu wynagrodzenia (wówczas jest bez opłat). Po dostarczeniu do banku danych nt. faktur, otrzymam zwrot 1% rachunków za gaz, 2% za prąd oraz 3% za internet. Dla przeciętnych rachunków za internet, gaz i prąd po 50 zł miesięcznie, można uzyskać 36 zł rocznie. Niewiele, ale przecież samo konto nie generuje kosztów. Poza tym środki na koncie do 3000 zł są oprocentowane na 3%.

A Ty ile płacisz za prąd i jakie masz metody na jego oszczędzanie oraz zmniejszanie kosztów?

*ceny wg www.cenapradu.strefa.pl

Jeden komentarz do “Ile prądu zużywa przeciętna rodzina

  1. Gdzie w tym artykule jest podane „Ile prądu zużywa przeciętna rodzina”? Lub „Ile prądu zużywa 3-osobowa rodzina”? Rozumiem, że powinienem szukać wartości w kWh/jakiś okres? Gdzie one są ukryte?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.