Jak szybciej otrzymać zwrot podatku

Przed nami gorący okres rozliczeń podatkowych z fiskusem. Czy Ty już się przygotowałeś? A może jeszcze w ogóle się tym nie przejmujesz, bo masz czas do końca kwietnia? Odłożenie tego na ostatnią chwilę może Cię słono kosztować – stres, kolejki w urzędzie, dłuższy okres wyczekiwania na zwrot nadpłaconego podatku, potrącenie prowizji przez pocztę od nadpłaconego podatku. Poznaj kilka wskazówek, dzięki którym Twoje rozliczenie podatku dochodowego za 2014 rok nie będzie wyglądało tak:

tylko tak:

Tylko od Ciebie zależy, jak to zrobisz.

Aktualizacja danych podatnika

W pierwszej kolejności powiadom Urząd Skarbowy, że chcesz otrzymać zwrot nadpłaconego podatku bezpośrednio na swoje konto bankowe. Za pomocą formularza ZAP-3 możesz zaktualizować swoje dane, np. takie jak adres zamieszkania (oraz właściwy Urząd Skarbowy) lub numer konta bankowego (do zwrotu nadpłaty). Formularz możesz pobrać ze strony Ministerstwa Finansów (link). Niestety musisz go złożyć osobiście w swoim Urzędzie Skarbowym lub wysłać pocztą. Nie ma możliwości przesłania go przez internet.

Korzyści z rozliczania się przez internet

Rozliczenie się z Urzędem Skarbowym przez internet ma przynajmniej dwie zalety:

1. Oszczędność czasu. Rozliczasz się kiedy chcesz i gdzie chcesz oraz nie musisz stać w kolejce. Ba, możesz zacząć wypełniać zeznanie podatkowe i wrócić do niego za tydzień. Oczywiście im prędzej to zrobisz, tym wcześniej dostaniesz zwrot podatku. Np. ja w ubiegłym roku rozliczyłem się przez internet na początku marca a zwrot podatku wpłynął mi na na konto w niespełna dwa tygodnie. Im bliżej 30 kwietnia, tym ten czas się wydłuża (bo spływa coraz więcej zeznań podatkowych).

2. Oszczędność pieniędzy. Dzięki podaniu numeru rachunku bankowego (musisz być jego właścicielem) przy pomocy formularza ZAP-3, zwrot nadpłaconego podatku otrzymasz bezpośrednio na swoje konto bankowe, bez potrącania prowizji. Dla porównania, Poczta Polska pobiera opłatę 5,20 zł plus 1% od całkowitej kwoty nadpłaty. Przy przysługującym zwrocie na poziomie 1112,04 zł (równa uldze na jedno dziecko), poczta zainkasuje 16,32 zł.

Wygląda na to, że nie tylko ja dostrzegam powyższe korzyści. W zeszłym roku już co trzeci Polak rozliczał się przez internet. Czy w tym roku padnie kolejny rekord? Myślę, że tak.

Jak poprawnie rozliczyć PIT

Na początek spisz swoje wszystkie źródła przychodów, z wyszczególnieniem składek na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne oraz zapłaconego podatku dochodowego (znajdziesz je w PIT-ach od pracodawcy i zleceniodawców). Następnie zorientuj się, jakie ulgi podatkowe Ci przysługują. Może Ci w tym pomóc mój przewodnik po ulgach podatkowych (>klik<).

Możesz rozliczyć się korzystając z formularzy, udostępnionych na stronie Ministerstwa Finansów (wymagają programu Acrobat Reader oraz zainstalowania wtyczki e-deklaracje) lub poprzez jeden z programów komputerowych, oferowanych np. przez organizacje pozarządowe (od razu podpowiadają, komu przekazać 1% podatku). Drugie rozwiązanie wydaje się być prostsze, ale pierwsze (wymagające więcej samodzielności) daje znacznie więcej satysfakcji.

Optymalizacja podatkowa

Ktoś kiedyś powiedział, że bogatych nie stać na płacenie podatków. Bo biedni i tak muszą płacić podatki (sejm w piątek odrzucił projekt podniesienia kwoty wolnej od podatku, dzięki czemu osoby zarabiające poniżej minimum egzystencji nadal będą płacić podatek dochodowy).

Jednak o to, abyś oddawał państwu mniej pieniędzy niż Twój sąsiad, musisz zadbać odpowiednio wcześniej.

Sposobem na korzystniejszą relację podatku do dochodów jest zastosowanie tzw. optymalizacji podatkowej, która polega na takim wykorzystaniu obowiązujących przepisów, aby zapłacić jak najniższy podatek. Bardzo często jest wykorzystywana przez firmy (zwłaszcza duże korporacje), rzadziej przez osoby fizyczne (bo Polacy nie umieją zarządzać finansami domowymi). Oczywiście rządzącym się nie podoba, gdy obywatele wykorzystują prawo (oraz jego luki), więc co rusz odbiera kolejne możliwości (dokładając podatków lub zabierając ulgi).
Warto zapamiętać, że wysokość nadpłaty podatkowej w roku bieżącym zależy od naszych działań w roku poprzednim. Po otrzymaniu PIT-ów od pracodawcy nie będziemy już mieć wpływy na ich wielkość.
Polecam kilka działań, które mają na celu optymalizację podatkową:
  • archiwizuj wszystkie faktury za internet (ulga od dochodu) – o ile przysługuje Ci ta ulga,
  • zapisuj potwierdzenia przelewów z darowiznami dla organizacji pozarządowych (ulga od dochodu),
  • oddawaj krew (ulga od dochodu – 130 zł za każdy litr przekazanej krwi),
  • załóż Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (ulga od dochodu),
Takie działania można nazwać optymalizacją podatkową (działania podejmowane w ramach obowiązującego prawa, służące obniżeniu obciążeń podatkowych). Warto być świadomym swoich praw i dobrze zarządzać swoim budżetem osobistym.

Ważne daty

do 28 lutego – powinieneś otrzymać PIT-11 od swojego pracodawcy i zleceniodawców
do 30 kwietnia – termin na złożenie formularza podatkowego PIT.
do 3 miesięcy od wpływu deklaracji – czas jaki ma Urząd Skarbowy na przesłanie zwrotu nadpłaconego podatku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.