Od stycznia kolejne podwyżki. O ile wzrosną koszty utrzymania mieszkania?

W Nowym Roku wraz z Nowym (polskim) Ładem czekają nas Nowe Podwyżki. Planując budżet domowy na przyszły rok warto przeanalizować, które opłaty i o ile wzrosną w przyszłym roku. Przygotowałem takie zestawienie na swoich przykładzie. Mam nadzieję, że będzie pomocne i dla Ciebie!

W przyszłym roku wzrosną różne koszty stałe, które płacimy co miesiąc i często nie mamy wpływu na ich obniżenie (lub mamy minimalny). Podwyżki opłat wynikają przede wszystkim z inflacji (to już prawie 8%) oraz wysokich cen energii (zwłaszcza prądu i gazu) na rynkach światowych.

Poniższa analiza dotyczy mieszkania w średniej wielkości mieście, zamieszkałego przez trzyosobową rodzinę. Twoje koszty mogą być inne i zależą przede wszystkim od pow. mieszkania, liczby domowników, stawek opłat lokalnych ustalonych przez radę gminy/miasta no i zużycia energii (np. do ogrzewania mieszkania).

Kredyt hipoteczny

Dzięki ubiegłorocznej pandemicznej obniżce stóp procentowych, rata naszego kredytu w okresie sierpień 2020-grudzień 2021 spadła o ok. 120 zł miesięcznie. Niedawno bank poinformował mnie, że oprocentowanie kredytu wzrosło i wynosi teraz 4,05%. W związku z tym rata kredytu w styczniu będzie o 125 zł wyższa niż w grudniu. Można powiedzieć, że wracamy do punktu wyjścia. Ale mam obawy, że niebawem oprocentowanie jeszcze wzrośnie.

Na wysokość oprocentowania kredytu składają się dwa czynniki:

  • marża banku,
  • stopa referencyjna (w moim przypadku WIBOR 3M),

O ile marży bank nie może podnieść w trakcie spłacania kredytu, o tyle część dotycząca WIBOR może się zmieniać bardzo często. Obecnie stawka WIBOR 3M wynosi 2,33% (to najwyższy poziom od ponad 7 lat), gdzie jeszcze 1 października wynosiła 0,25%.

Czynsz

Moja spółdzielnia mieszkaniowa chyba i tak nieźle zarządza podwyżkami, bo w ostatnich latach czynsz rósł tylko ze względu na wzrost cen niezależnych od spółdzielni, np. kosztów odbioru śmieci. Już otrzymałem informację o planowanej zmianie „stawek opłat eksploatacyjnych” od marca przyszłego roku. Wzrosną koszty zarządu, administracji i eksploatacji. Wzrost w części kosztów niezależnych od spółdzielni wynika z planowanej podwyżki cen prądu (za zużycie na klatce schodowej i w piwnicach) oraz podatku od nieruchomości. Choć w sumie to podwyżka jest nieduża, bo wyniesie ok. 10 zł miesięcznie. Muszę to jednak jeszcze zweryfikować, bo wydaje mi się, że to „mało” w porównaniu do poziomu inflacji oraz innych podwyżek.

Prąd

W okresie od września 2020 do września 2021 zużyłem w mieszkaniu 1523 kWh energii elektrycznej. Suma kosztów na fakturze za ten okres wynosi 1905,3 zł. Wychodzi śr. 1,251 zł/kWh oraz 158,78 zł miesięcznie.

Zdaniem Urzędu Regulacji Energetyki (komunikat z 17 grudnia br.) ceny energii elektrycznej od stycznia wzrosną o 24%, co przełoży się na wzrost o 21 zł dla przeciętnej rodziny. W takim razie zakładam, że moje rachunki po nowym roku wyniosą śr. 196,88 zł miesięcznie (o 24% więcej niż obecnie). To wzrost o 38,1 zł miesięcznie (457,2 zł w skali roku).

Gaz

Planowana na styczeń podwyżka cen gazu ma wynieść bagatela 54%. Na szczęście w naszym przypadku gazu używamy tylko do gotowania, więc jego zużycie jest niewielkie. W tym roku średnio miesięcznie płaciliśmy 26,43 zł. Spodziewam się więc, że w przyszłym roku rachunek za gaz wyniesie nas 40,70 zł (o 54% więcej niż obecnie).

Wywóz odpadów komunalnych

Stawki opłat zależą od miasta (decyduje rada miasta/gminy). Część miast odłożyła podwyżki na styczeń, w innych już podniesiono opłaty. W moim mieście podwyżki mamy już za sobą (od lipca br.) Dla mojej rodziny koszty wzrosły o 11,4 zł miesięcznie.

Woda i ścieki

O tych opłatach też decyduje samorząd lokalny. W moim przypadku skala podwyżki od stycznia jest już znana. Dziś za 1 m3 wody i 1 m3 ścieków płacimy łącznie 8,91 zł. Od stycznia zapłacimy za nie 9,38 zł. Podwyżka wyniesie więc 0,47 zł za m3 wody i ścieków. W tym roku nasze średniomiesięczne zużycie wody wynosi 7,3 m3. Przy takim zużyciu miesięczna podwyżka od stycznia wyniesie 3,43 zł.

Ogrzewanie mieszkania

Tutaj też będzie drożej. Podwyżki już zostały uwzględnione w zwiększeniu zaliczki na centralne ogrzewanie od października br. W moim przypadku opłata stała wzrosła o 4,86 zł miesięcznie a opłata zmienna o 7,29 zł miesięcznie. W sumie 12,15 zł miesięcznie, ale to są stawki zaliczkowe, do tego zużycie zależy od temperatury w zimie, więc trzeba do tych wyliczeń podejść ostrożnie.

Podatek od nieruchomości

Płacony raz w roku do kasy gminy/miasta na podstawie stawki uchwalonej przez radę gminy/miasta. W naszym przypadku podwyżka wyniesie 0,04 zł od m2 pow. użytkowej mieszkania wraz z przynależnym gruntem. Przełoży się to na ok. 3,5 zł podwyżki w stosunku do bieżącego roku.

Nazwa kosztuPodwyżka miesięczniePodwyżka rocznie
kredyt mieszkaniowy125 zł1 500 zł
czynsz10 zł120 zł
prąd38,10 zł457,20 zł
gaz14,27 zł171,24 zł
centralne ogrzewanie (zaliczki w czynszu)12,15 zł145,80 zł
wywóz odpadów komunalnych11,40 zł136,80 zł
woda i ścieki3,43 zł41,16 zł
podatek od nieruchomości3,50 zł
SUMA PODWYŻEK227,15 zł2 575,70 zł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.