Podsumowanie moich planów na 2013 rok

Realizacja swoich planów jest możliwa tylko wtedy, gdy mamy je konkretnie określone a najlepiej zapisane. Tutaj na blogu przez cały mijający rok umieszczałem comiesięczną aktualizację moich celów finansowych (zakładka „Cele 2013” u góry strony).

Dążyłem do osiągnięcia pięciu celów:
  1. Wydawać mniej niż zarabiam. Chociaż nominalnie oboje z żoną w całym 2013 roku zarobiliśmy więcej, niż nasze rodzinne wydatki, to po odjęciu kwot na różne cele oszczędnościowe okazuje się, że wydatki łącznie z oszczędnościami przeważają o około 900 zł nad dochodami. Różnica została pokryta z wcześniejszych oszczędności. Nie udało się!
  2. Wynagrodzenie z etatu wydawać w miesiącu, po którym je otrzymałem. Po to, żeby nie żyć na kredyt, przelew z wynagrodzeniem za poprzedni miesiąc, wydatkować w kolejnym a nie przeznaczać na spłatę kredytów i zaległości. Być miesiąc do przodu a nie do tyłu. Udało się!
  3. Odkładać co miesiąc po 25 zł na własny fundusz emerytalny. W nawiązaniu do majstrowania przy systemie emerytalnym cel słuszny. Poza tym z różnych badań wynika, że młodzi ludzie nie odkładają na emeryturę. Chciałbym wykształcić w sobie nawyk comiesięcznego oszczędzania na emeryturę. Na początek postanowiłem odkładać drobne kwoty. Udało się! Zamiast planowanych 300 odłożyłem w ten sposób 360 zł.
  4. Zwrot moneyback z Dobrego Konta i Sygma Bank odkładać na wyjazd wakacyjny z rodziną. W ciągu roku trochę się pozmieniało, skończył się zwrot z tych kont, a pojawił sporo wyższy z Getin Banku. Jednak co miesiąc pewna kwota była odkładana. Wyjazd się odbył, ale akurat nie w to miejsce, gdzie pierwotnie planowaliśmy (góry zamiast morza). Jednak nadal będziemy odkładać w ten sposób, aby zbierać na kolejne wakacje. Udało się! W tym roku odłożyliśmy 300 zł.
  5. Odkładać kilkaset złotych miesięcznie na wkład własny na mieszkanie. Co prawda, uzbieraliśmy w sumie 2550 zł a ten cel, ale częstotliwość była niska (tylko w jednym miesiącu w drugim półroczu cokolwiek odłożyliśmy). A i sama kwota niewiele nas przybliża do własnego mieszkania. Nie udało się!

Czy Tobie udało się zrealizować swoje finansowe cele na 2013 rok?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.