Spłata kredytu studenckiego – 5 sposobów na umorzenie i zawieszenie

Preferencyjne Kredyty Studenckie, z niezrozumiałych dla mnie powodów, dziś są mało popularne. Ale jeszcze parę lat temu sięgało po nie po rokrocznie 20-25 tysięcy studentów. W tym roku kończy mi się karencja i rozpocznę spłacać kredyt. Pewnie część z Was ta sprawa również dotyczy.

Oprocentowanie kredytu studenckiego wynosi połowę stopy redyskonta weksli NBP. Na dzień dzisiejszy jest to zaledwie 1,375% rocznie (aktualne wartości stóp procentowych znajdziesz na stronie nbp.pl). Ponadto odsetki są zamrożone przez całe studia oraz dwa lata po ich ukończeniu. Dzięki czemu RRSO jest jeszcze niższa.
O kredytach studenckich pisałem już dwukrotnie na blogu. Uważam go za dobry kredyt, czyli taki, który warto zaciągnąć. Przeczytaj Czy warto wziąć kredyt studencki…
Poniżej przedstawiam 5 sposobów na umorzenie i zawieszenie spłaty rat kredytu studenckiego.
1. Dla 5% najlepszych absolwentów każdego rocznika.
Studenci, którzy ukończą uczelnię w grupie 5% najlepszych absolwentów w danym roku akademickim mogą uzyskać umorzenie 20% wartości kredytu studenckiego. Szczegóły powinien określić rektor danej uczelni w odpowiednim zarządzeniu.
2. Komisja do spraw Pożyczek i Kredytów Studenckich.
Ma prawo umorzyć część lub całość kredytu studenckiego, w przypadku udokumentowanej trwałej utraty zdolności do spłaty zobowiązań i trudnej sytuacji życiowej.
3. Brak prawnych możliwości.
Umarza kredyt studencki w przypadku braku prawnych możliwości dochodzenia roszczeń lub w przypadku śmierci kredytobiorcy.
4. Zmniejszenie raty.
Na pisemny wniosek bank może zmniejszyć wysokość raty do 20% miesięcznego dochodu kredytobiorcy, przez maksymalnie 6 miesięcy.
5. Zawieszenie ze względu na wypadek losowy.
W wyjątkowej sytuacji losowej (np. utraty pracy) kredytobiorca może zwrócić się do banku z wnioskiem o czasowe zawieszenie spłat, maksymalnie na 12 miesięcy.

4 komentarze

  1. Pierdoły i jeszcze raz pierdoły. Nie ma najmniejszych szans na umorzenie kredytu studenckiego. Za takie pierdoły i wypisywanie takich głupot powinno się ciebie ukarać.

    1. §16 ust. 1 rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 18 maja 2010 r. w sprawie szczegółowych zasad, trybu i kryteriów udzielania, spłacania oraz umarzania kredytów i pożyczek studenckich (Dz. U. Z 2014 r. poz. 688 z późn. zm.) mówi co innego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.