Zestaw przydatny podczas epidemii koronawirusa

Kilka dni temu epidemia koronowirusa stałą się faktem. We środę Polacy masowo rzucili się do supermarketów, kupując głównie ryż, makaron i papier toaletowy. Czy faktycznie mamy powód do paniki? A jeśli zagrożenie jest realne, to jak się przygotować? Poniżej zebrałem informacje o przydatnych rzeczach, na wypadek wojny lub innej katastrofy. Może obecna sytuacja nie jest tak dramatyczna, ale przezorny zawsze ubezpieczony.

Zapas jedzenia

Zrób raz czy kilka razy większe zakupy, w szczególności:

  • cukier i miód,
  • ryż i kasze,
  • makaron,
  • olej roślinny,
  • mleko w proszku,
  • fasolę i groch, bo wszystkie te produkty mają dość długie terminy przechowywania,
  • puszkowane warzywa i owoce (kukurydzę, pomidory) oraz mięsa i ryby, jeśli wykorzystujesz je do przygotowywania posiłków (np. robienia sałatek),
  • mięsa — kup i wrzuć do zamrażarki.

Przechowuj pięciodniowy zapas nie psującej się łatwo żywności dla każdej z osób. Jedzenie nie powinno wymagać przechowywania w lodówce, przyrządzania lub gotowania, nie powinno też wymagać w ogóle – lub jedynie małą ilość – wody. Oto przykłady: łatwe do spożycia konserwy mięsne, puszkowane owoce i warzywa; soki, mleko i zupy w puszkach lub kartonach; przyprawy, takie jak: cukier, sól i pieprz; wysokoenergetyczne pożywienie jak masło, galaretki, krakersy, wysokokaloryczne batony i inne produkty zawierające duże ilości słodu, ziarna sezamowego, rodzynek, suszonych owoców, płatków zbożowych, orzechów i miodu; witaminy; jedzenie dla dzieci i osób na specjalnej diecie; herbatniki; twarde cukierki; kawa rozpuszczalna i słodzone płatki zbożowe. Produkty takie, jak: kasza, ryż i makaron, mleko w proszku, kukurydza, ziarna soi, zgromadzone w większych ilościach, mogą być przechowywane dłużej.

Pieniądze (gotówka, obce waluty, złoto)

Część banków już zamyka swoje oddziały. Oczywiście płatności elektroniczne i kartami są dostępne, ale co w przypadku większej awarii? Jeśli terminale przestaną działać, to plastikowe karty na nic się zdadzą. Dlatego warto mieć odłożone trochę gotówki lub złota (choć nawet kurs złota ostatnio spadł – co ciekawe, bo w czasach kryzysu złoto powinno drożeć).

Alkohol

Warto mieć zapas spirytusu lub innego wysokoprocentowego alkoholu. W trudnych czasach jest on twardą walutą.

Apteczka i lekarstwa

W apteczce pierwszej pomocy powinny się znaleźć: gaza; sterylne bandaże, w tym elastyczne; taśmy przylepne; nożyczki; chusta; termometr; środki aseptyczne, środki przeciwbólowe, aspirynę, środki przeczyszczające, węgiel aktywowany; mydło; rękawice gumowe oraz zapas lekarstw na przewlekłe choroby członków rodziny. Poza tym witaminy.

Awaryjne źródła zasilania

Latarki i zestaw baterii, świeczki i zapałki lub zapalniczka, (naładowany) powerbank. Idealnym byłby własny agregat prądotwórczy.

Radioodbiornik

W przypadku braku prądu (tym samym internetu) to może być jedyne źródło pozyskiwania informacji o wydarzeniach w kraju i na świecie. Przydadzą się również zapasowe baterie.

Zapas paliwa

Jeśli braknie prądu, to wzrośnie popyt na paliwo. Może warto kupić dodatkowy kanister (np. 20-litrowy) i trzymać go w garażu, na czarną godzinę? Dzięki temu zwiększysz zasięg samochodu, gdy trzeba będzie wyjechać daleko poza miasto.

Środki do obrony

W razie wybuchu paniki może dojść do upowszechnienia kradzieży i rozbojów. Czy w razie napadu będziesz mieć czym się obronić? Jeśli nie masz zezwolenia, to raczej nie kupisz broni palnej. Ale już np. pistolet gazowy albo gaz pieprzowy jest dostępny w sklepach i internecie.

Ważne dokumenty

Trzymaj w jednym miejscu ważne dokumenty, takie jak polisy ubezpieczeniowe, numery rachunków bankowych, adresy i telefony kontaktowe, akty notarialne, dokumenty potwierdzające tożsamość, papiery wartościowe – akcje i obligacje, książeczki szczepień, ważne numery telefonów, numery kart kredytowych, legitymacje ubezpieczeniowe oraz dokumenty rodzinne, testamenty; wszystko w opakowaniu zabezpieczającym przed wilgocią

Podsumowanie

Podstawowymi artykułami, które powinny cały czas być przechowywane w Twoim domu są: zapas jedzenia, pieniądze, woda, apteczka, źródła prądu (baterie), paliwo, środki do obrony. Trzymaj je w domu tam, gdzie będą Ci najbardziej potrzebne, w jednym łatwym do niesienia pojemniku.

Przechowuj je w dogodnym miejscu, a w swoim samochodzie trzymaj ich pomniejszoną wersję. Zawartość przechowuj w nieprzepuszczających powietrza torebkach. Pamiętaj o wymianie, przechowywanej wody i artykułów żywnościowych (daty umieszczaj na pojemnikach). Sprawdź zgromadzone środki i ponownie przeanalizuj swoje potrzeby. Skonsultuj się ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu lub aptekarzem odnośnie przechowywanych lekarstw i zaktualizuj listę potrzebnych medykamentów.

Jeden komentarz do “Zestaw przydatny podczas epidemii koronawirusa

  1. Wcale nie dziwne, że złoto potaniało. Inwestorzy szukali aktywów, które łatwo można spieniężyć, a nie mogli lub nie chcieli sprzedawać nurkujących akcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.