Jak obniżyć temperaturę w mieszkaniu podczas upałów

Jak obniżyć temperaturę podczas upałówJak sobie radzicie z upałami? Dziś temperatura powietrza w Warszawie ma osiągnąć 36 stopni. Podobno odpowiednia temperatura powietrza dla osób w wieku do 45 lat wynosi 18-21 stopnie. Co zrobić, aby podczas upałów choćby zbliżyć się do tego poziomu?

Poniżej kilka porad na obniżenie temperatury w domy. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku, gdy mieszkacie z małymi dziećmi – jak ja 😉

 1. Zasłaniaj okna. Nie jest tajemnicą, że najwięcej ciepła do mieszkania dostaje się przez nagrzane okna (nawet 50 razy więcej niż przez ściany). Promienie słoneczne nagrzewają również meble stojące przy oknie. Dlatego koniecznie zasłoń wszystkie okna. Najlepiej od strony zewnętrznej. Jeśli to jest nie możliwe, zainwestuje w rolety (lepiej żeby nie były aluminiowe).
 2. Zamykaj okna na dzień. Chroń mieszkanie przed gorącym powietrzem z zewnątrz. Zamknij wszystkie okna, aby nie podnosić temperatury.
 3. Otwieraj okna na noc. Wieczorem (gdy temperatura na zewnątrz spadnie), otwórz wszystkie okna i drzwi balkonowe. Wywietrzysz mieszkanie i wymienisz nagrzane w ciągu dnia powietrze na chłodniejsze.
 4. Napuść zimnej wody do wanny. Woda pochłania ciepło (czego możesz się przekonać wychodząc z wanny po kąpieli). Dlatego warto napuścić wody do wanny i otworzyć szeroko drzwi od łazienki. Możesz również postawić miski z zimną wodą w pokoju, który chcesz schłodzić.
 5. Namocz ręczniki/prześcieradła i powieś na drzwiach. Z tego samego powodu jak wyżej. Będą one wchłaniać ciepło a jednocześnie nawilżą powietrze w mieszkaniu.
 6. Włącz wiatrak, a przy nim postaw dwie butelki zmrożonej wody. To sposób na miłe orzeźwienie w miejscu, gdzie siedzimy (lub leżymy). Wiatrak będzie rozdmuchiwał powietrze, schłodzone przez zmrożone butelki z wodą.
 7. Nie gotuj. Podczas gotowania wytwarza się bardzo dużo ciepła. Jeśli nie musisz nie gotuj za długo. To dodatkowy powód do poeksperymentowania z potrawami na zimno.
 8. Nie korzystaj z urządzeń elektrycznych. Komputer, telewizor, mikrofalówka, ładowarka do telefonu te wszystkie urządzenia podłączone do prądu wytwarzają ciepło. Im mniej będziemy z nich korzystać podczas upałów, tym mniej ciepła wytworzą.
 9. Wymień żarówki na ledowe. Pamiętaj, że żarówki żarowe (w odróżnieniu od ledowych) wytwarzają ciepło. Nie podgrzewaj mieszkania wieczorami.
 10. Spryskaj rośliny zimną wodą. Nie zapomnij też o podlewaniu (w czasie upałów woda szybciej paruje, wiec kwiaty potrzebują jej więcej).

5 komentarzy

 1. Cześć,
  Koniecznie muszę przetestować patent z wanną! Natomiast co do otwierania okien na noc – w moim przypadku kończy się to problemami z gardłem niezależnie od temperatury (nie wiem na czym to polega), a w dodatku mamy sezon na wszelkie owady i chcąc otworzyć okna trzeba mieć na nie patent, bo inaczej nie unikniemy pogryzień :/

  Pozdrawiam,
  Łukasz

 2. Cześć, całkiem rozsądne rady.
  Choć trochę przeceniasz wodę. Jeśli jest zimniejsza niż powietrze, to trochę je schłodzi a sama się nagrzeje. I tyle. Tak samo można by wstawić do pokoju kilka schłodzonych sześciopaków piwa – coś zdziałają, ale pokoju nie schłodzą. Co gorsza jeśli mocno podbijemy wilgotność w mieszkaniu, to pot będzie trudniej odparowywał i trudniej będzie organizmowi się schłodzić. Może zamiast wstawiać płyny do pokoju lepiej piwo wypić a w zimnej wodzie wziąć prysznic 🙂

 3. Patent z wodą ciekawy ale mało opłacalny. Biorąc pod uwagę cenę metra wody takie chłodzenie przez lato może potem spowodować nie mały rachunek. Najlepiej nalać zimnej wody do miski i wsadzić w nią nogi. Najszybciej schładzają cały organizm.

  Można też upaść nisko i kupić na lato ogromny wentylator w Castoramie, a po wakacjach go zwrócić, ale to trochę #CebulaDeal

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.