Korzyści z pracy na etacie

construction-646914_1280Właśnie mija trzeci rok, odkąd pracuję na etacie. Postanowiłem się wysilić i wyliczyć wszystkie korzyści i przywileje z tytułu pracy na pełny etat. Może się zdziwicie, ale jest ich całkiem sporo. Nie powinno dziwić, że osoby nieprzedsiębiorcze cenią sobie umowę o pracę. Dzięki niej ponad miesiąc w roku nie musimy pracować, a i tak dostaniemy wynagrodzenie. A można dostać jeszcze ekstra pieniądze z tytułu dodatku urlopowego!

Płatny urlop wypoczynkowy

Czyli 20 lub 26 (dla osób ze stażem pracy min. 10 lat lub 2 lata w przypadku osób z wykształceniem wyższym) dni w roku, podczas których nie musimy pracować, a i tak dostaniemy wynagrodzenie. Gdyby go wziąć na raz, to nie musielibyśmy przychodzić do pracy przez nieco ponad miesiąc czasu!

Dodatkowe 2 dni wolnego z tytułu opieki nad dzieckiem przysługują rodzicom (łącznie 2 dni na obydwoje rodziców), którzy wychowują dziecko/dzieci w wieku do 14 lat. Te dni należy wykorzystać w danym roku kalendarzowym, bo nie przechodzą na kolejne lata.

Dodatkowo istnieje tzw. urlop okolicznościowy, czyli kolejne dni wolne, które uzyskamy w sytuacjach specjalnych/losowych. I tak 2 dni wolnego dostaniemy w przypadku:

  • ślubu własnego,
  • urodzenia się dziecka,
  • zgonu współmałżonka, dziecka, rodziców

Natomiast 1 dzień wolnego w razie:

  • ślubu dziecka,
  • zgonu rodzeństwa, babci, dziadka, teściowej, teścia

Ale to nie koniec. Pracujący na etacie mają zapewnione dni wolne, w sytuacji, gdy święta państwowe wypadają w soboty. Jeśli np. dzień 3 maja wypada w sobotę, to pracodawca ma obowiązek udzielić dnia wolnego w innym dniu (wyznaczonym przez niego). Jak na złość w przyszłym roku żadne święto nie wypada w sobotę.

80% wynagrodzenia w razie zwolnienia chorobowego

Jeśli pracownik etatowy zachoruje na tyle poważnie, że dostanie zwolnienie lekarskie (np. trafi do szpitala albo będzie chorował w domu) to pójdzie na tzw. zwolnienie chorobowe. Za czas nieobecności w pracy zostanie mu naliczone 80% wynagrodzenia.

Dodatki

Częściej w instytucjach publicznych, rzadziej w prywatnych firmach istnieją dodatki urlopowe, popularnie zwane „gruszkowym”. Podczas brania dwutygodniowego urlopu wypoczynkowego otrzymamy dodatek do wynagrodzenia, zależny od wysokości wynagrodzenia (im niższe, tym wyższa kwota dodatku).

Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa

Osoba, która dobrowolnie przystąpi do takiej kasy, może liczyć na nieoprocentowaną pożyczkę, np. na spłatę czy urządzenie mieszkania. Każdy członek kasy jest zobowiązany ponosić stały comiesięczny wkład (najczęściej potrącany z wynagrodzenia).

Trzeci filar emerytalny

Polega na tym, że pracodawca wpłaca część naszego wynagrodzenia do wybranego przez nas Otwartego Funduszu Emerytalnego. Dokładnie 2,92% kwoty brutto (dla przykładu 58,40 zł w przypadku osoby zarabiającej 2000 zł brutto). Wiem, wiem – te pieniądze są wirtualne i nawet jeśli je kiedyś dostaniemy to będzie to niewielka kwota, ale i tak lepiej dostać trochę mało niż zupełnie nic.

Ubezpieczenie rentowe

To zabezpieczenie na wypadek trwałej utraty zdrowia i zdolności do pracy (inwalidztwa). Z zasady renta ma zastąpić stracone dochody z tytułu wykonywania pracy, ale renty w naszym kraju są raczej niewielkie, więc chyba marna to pociecha.

Niższe koszty podatkowe dodatkowego zatrudnienia

Jak dla mnie to chyba największa zaleta etatu. Polega na tym, że jeśli osoba zatrudniona na umowie o pracę (pełny etat z wynagrodzeniem co najmniej na poziomie najniższej krajowej), podejmie się dodatkowej pracy (w formie umowy-zlecenie) to poniesie bardzo niskie koszty podatkowe. W takim przypadku jedynym kosztem na umowie-zlecenie są ubezpieczenie zdrowotne oraz podatek dochodowy.

W przypadku umowy-zlecenie na 2000 zł brutto brutto (całkowite koszty zleceniodawcy), różnica wynagrodzenia „na rękę” między osobą zatrudnioną na etacie, a nie pracującą wyniesie 454 zł na korzyść osoby zatrudnionej w innym miejscu (1687 zł netto vs. 1233 zł netto). Mieć 454 zł, a nie mieć, to sami wiecie, jaka to różnica…

Skąd ta różnica w kwotach? Od wynagrodzenia osoby zatrudnionej na etacie, poza podatkiem dochodowym są odprowadzane również cztery składki na ubezpieczenie społeczne: zdrowotna, emerytalna, chorobowa i rentowa oraz na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Społecznych. Jeśli etatowiec podejmuje dodatkową pracę w formie umowy-zlecenie, od jego wynagrodzenia jest odprowadzana jedynie składka zdrowotna.

Czy znacie inne przywileje i korzyści z tytułu pracy na etacie?

Jeden komentarz do “Korzyści z pracy na etacie

  1. Tańsze koszty prowadzenia firmy (dodatkowo), Więcej czasu wolnego to tak z najważniejszych. Ale uważam, że zależy co chcemy osiągnąć, czy chcemy dążyć do powiększania zarobków, rozwój firmy na boku. Czy mamy możliwość rozwoju w firmie i nie ma takiej potrzeby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.