Ostatni miesiąc na optymalizację podatkową

optymalizacja podatkowaJeszcze tylko do końca roku możesz podjąć działania, które wpłyną na zmniejszenie zobowiązań podatkowych. Przez te kilka dni masz szanse wpłynąć na zmniejszenie swojego podatku dochodowego za 2013 rok.

Wszystkie ulgi podatkowe i dochodowe szczegółowo opisałem wcześniej (w tym wpisie).

Co powinieneś zrobić, aby zmniejszyć swoje zobowiązania podatkowe i liczyć na zwrot części podatku dochodowego:

  1. Wypełnij i złóż w swoim Urzędzie Skarbowym formularz ZAP-3. Wskaż w nim numer kont bankowego, na który chcesz otrzymać ewentualny zwrot podatku. Dzięki temu zwrot dostaniesz szybciej oraz bez dodatkowych kosztów (Poczta Polska pobiera 5,20 zł plus 1% kwoty nadpłaty).
  2. Oddaj krew. Każdy litr honorowo oddanej krwi pozwala zmniejszyć dochód w zeznaniu podatkowym o 130 zł (podatek o 23,40 zł dla osób w I progu podatkowym).
  3. Załóż IKZE i wpłać pieniądze (nie więcej niż 4% Twojej składki emerytalnej, maks. 3-krotność średniej krajowej). Tyle samo odliczysz od dochodu, czyli zmniejszysz podatek o 18% kwoty wpłaconej do IKZE.
  4. Jeśli zamierzasz przekazywać w najbliższym czasie darowizny – zrób to jeszcze w tym roku i koniecznie przelewem. Dzięki potwierdzeniu zyskasz prawo do odliczenia jej od dochodu (podatek mniejszy o 18% kwoty darowizny).
  5. Rozważ złożenie w Urzędzie Skarbowym wniosku o zwolnienie z pobierania zaliczek na podatek dochodowy w 2013 roku. To dość żmudna procedura, od której US będzie Cię odciągał.

Przeczytaj też wcześniejsze artykuły „Jak uniknąć płacenia podatku dochodowego„, „Zawczasu pomyśl o podatkach” oraz „PIT-37 i ulgi podatkowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.