Dlaczego wybieram IKZE

Fakty
Według danych Komisji Nadzoru Finansowego, w pierwszy półroczu 2013 roku istniało 508 962 konta emerytalne IKZE. Jednak tylko na 30 386 z nich dokonano jakiejkolwiek wpłaty, gromadząc w sumie ok. 80 mln zł (śr. 2632 zł na każdym z kont).
IKE a IKZE
Zarówno Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) jak i Indywidualne Konto Zabezpieczenie Emerytalnego (IKZE) mogą funkcjonować jako lokaty, fundusze inwestycyjne, rachunki maklerskie czy ubezpieczenia.
Tym co je różni, jest maksymalna roczna wpłata – 3-krotność średniego miesięcznego wynagrodzenia brutto (ok. 10 tys. zł rocznie) w przypadku IKE oraz 4 proc. rocznego wymiaru składki na ubezpieczenie emerytalne (w zależności od dochodów). W praktyce limit wpłat na IKZE jest dużo niższy.
Drugą różnicą są profity, jakie otrzymują użytkownicy obydwu kont. Środki w IKE są zwolnione z podatku od zysków kapitałowych, natomiast oszczędzający na IKZE mogą odpisać sobie swój wkład w rocznym zeznaniu podatkowym (18 lub 32 procent wpłaty wraca do naszego portfela), jednak wypłacając pieniądze z konta, zapłacą podatek dochodowy. W praktyce korzystniejszym rozwiązaniem okazuje się IKE.
Nie mniej istotna różnica dotyczy wieku, w którym możemy wypłacić środki z obydwu kont. Z IKE można wypłacić w wieku 60 lat (pod warunkiem wpłacania środków przez min, pięć kolejnych lat), natomiast z IKZE trzeba czekać do 65 roku życia.
Opinie
W sieci krąży dużo opinii oraz porównać IKE i IKZE. Zdecydowanie lepiej wypada w nich IKE. Internauci zwracają uwagę na zmienność przepisów uchwalanych przez nasz rząd oraz pokusę zabrania pieniędzy z IKZE i IKE tak samo, jak zrobiono w przypadku funduszy emerytalnych w II filarze. Kolejnym minusem IKZE są stosunkowo duże opłaty i prowizje, stosowane przez część towarzystw ubezpieczeniowych.
Szykują się zmiany
Miłościwie nam panujący rząd, po bandyckim zabraniu połowy pieniędzy, zgromadzonych w II filarze emerytalnym, zdaje sobie sprawę, że nasze przyszłe emerytury będą w najlepszym wypadku głodowe. Dlatego urzędnicy planują zachęcić do oszczędzania w IKZE, poprzez zmniejszenie podatku przy wypłacie środków oraz uproszczenie zasad oszczędzania (równa kwota maks. wpłaty 4000 zł rocznie dla wszystkich). Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wychodzi z propozycją stawki 5 proc., Ministerstwo Finansów zgadza się na 15 proc. Pewnie ostatecznie ustalą coś pomiędzy. Skoro zmiany pójdą w dobrym kierunku (IKZE może być efektywniejsze niż IKE), to warto wrzucić kilka złotych na swoje konto.

5 komentarzy

  1. w poprzednim poscie u Ciebie wyrazilem wątpliwosci co do inwestycji w ikze, ale widze ze zdajesz sobie sprawe z ryzyka. ja nie ufam i nie wiere ze wyjdzie z tego cokolwiek dobrego w najlepszym przypadku po 39 latach dostane pare groszy na waciki jak kiedys moi rodzice za ksiazeczki mieszkaniowe. uwazam ze tak dlugi termin zwrotu z inwestycji dyskwalifikuje ja calkowicie

  2. „Skoro zmiany pójdą w dobrym kierunku (IKZE może być efektywniejsze niż IKE), to warto wrzucić kilka złotych na swoje konto.”

    Zmiany mogą pójść w różnych kierunkach, jak nie teraz to za jakiś czas… Każda kasa znajdująca się w zasięgu polityków jest w najlepszym przypadku zagrożona, a już na pewno budzi ogromną pokusę do zagarnięcia – zwłaszcza w obliczu zagrożenia budżetu… Sugerowałbym więc trzymać oszczędności z dala od wszystkiego co państwowe… Jest sporo innych opcji… Złota moneta raz na jakiś czas, kawałek ziemi… No i nie wkładamy wszystkich jajek do jednego koszyka 🙂

  3. Ciekawy artykuł, jednak jedno uszło uwadze autorowi przy porównaniu IKE z IKZE. W IKZE również nie płacimy podatku Belki co chyba zmienia postać rzeczy i przechyla szalę opłacalności właśnie na IKZE…

  4. Jak dla mnie to IKZE jest bezkonkurencyjne. Ubolewam jedynie nad dość niskim limitem rocznym. Mimo wszystko IKZE pozwala mi nie płacić części podatku 30% a to dużo. Jak na tę chwile nie znam lepszego sposobu ucieczki przed tym drakońskim haraczem.
    Testuje IKZE w ING – na razie całkowicie bezproblemowo i bezkosztowo. Po wakacjach planuję założyć IKZE dla żony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.