Jak chronić zyski z giełdy

Od kilku lat posiadam akcje firmy PEPEES, notowanej na warszawskiej GPW. W zeszłym tygodniu zacząłem się nimi bardziej interesować – po tym, jak zauważyłem, że ich wartość w ciągu miesiąca znacznie wzrosła, nawet do 91 groszy za akcję.

Pierwszy raz akcje PEPEES kupiłem 23 stycznia 2008 (760 akcji po ok. 79 gr = 600,4 zł + 5 zł prowizji). Kilka miesięcy później – 9 października 2008 dokupiłem ich więcej (1535 akcji po 40 gr = 629,35 +3 zł prowizji). Wydałem więc na akcje w sumie 1237,7 zł (w tym 8 zł prowizji).Sprzedając je po 91 groszy, dostałbym 2088,45 zł minus podatek.

Taki kurs zapewnia mi spory zysk. Jednak boli mnie fakt, że w przypadku ich sprzedaży zostanie mi naliczony tzw. podatek od zysków kapitałowych. Został on wprowadzony za rządów Marka Belki (dlatego jest też nazywany podatkiem Belki) w 2003 roku i miał mieć charakter przejściowy (maks. na kilka lat), aby pomóc w załataniu dziury budżetowej. Niestety po 8 latach od jego wprowadzenia nie dość, że nadal istnieje to jeszcze nie widać szans choćby na jego zmniejszenie przez rządzących polityków.

19% od zysku to spory podatek. Szkoda, że będę zmuszony go zapłacić. Znalazłem jednak ciekawą alternatywę, która pozwoli mi inwestować w akcje bez konieczności opłacania zbójnickich stawek podatku. Pomoże mi w tym Indywidualne Konto Emerytalne (tzw. III filar) w BOŚBanku.

Dlaczego akurat BOŚBank
Ten bank jest jedynym, jaki znalazłem, dający możliwość inwestowania w ramach IKE w dowolne akcje giełdowe. Dzięki temu ten rachunek może funkcjonować jak zwykły rachunek maklerski. Otwarcie i prowadzenie rachunku jest darmowe. Jedyną negatywną cechą w stosunku do zwykłych rachunków maklerskich jest roczny limit wpłat na IKE, który w 2011 roku wynosi 10077 zł.

Największą zaletą IKE jest brak podatku Belki od zysków wypracowanych przez nasze akcje. Niestety z wypłatą zgromadzonego kapitału należy poczekać do wieku emerytalnego, w przypadku wcześniejszej wypłaty podatek Belki zostanie nam normalnie naliczony. Jeśli jednak zamierzasz dłużej inwestować na giełdzie to i tak więcej zarobisz korzystając z IKE w BOŚBanku niż na każdym innym rachunku maklerskim (bo podatek zostanie naliczony dopiero w momencie zlecenia wypłaty środków a nie po każdej transakcji).

Więcej nt. IKE w BOŚBanku znajdziesz na stronie www.bossa.pl/oferta/IKE/.

Jeden komentarz do “Jak chronić zyski z giełdy

  1. „Jeśli jednak zamierzasz dłużej inwestować na giełdzie to i tak więcej zarobisz korzystając z IKE w BOŚBanku niż na każdym innym rachunku maklerskim (bo podatek zostanie naliczony dopiero w momencie zlecenia wypłaty środków a nie po każdej transakcji).”Pytanie odnośnie tego cytatu:Rozumiem że podatek z IKE zostanie naliczony od kwoty wypłaconej w roku 2012 za zysk tylko i wyłącznie z tego roku??

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.