Zdolność kredytowa to zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w ustalonym terminie. Posiadanie zdolności kredytowej jest warunkiem przyznania kredytu przez bank. W jaki sposób jest obliczana zdolność kredytowa oraz jak ją zwiększyć?

Jak obliczyć zdolność kredytową
Niestety nie ma wzoru pozwalającego samodzielnie obliczyć zdolność kredytową. Każdy bank robi to po swojemu.

I tak na przykład Bank PEKAO SA dokonując oceny zdolności kredytowej bierze pod uwagę „źródło uzyskiwanego dochodu, dochód miesięczny netto, miesięczne zobowiązania z tytułu spłaty pożyczek/kredytów, informacje na temat wysokości przyznanych limitów kredytowych i udzielonych poręczeń, pozostałe zobowiązania (np. z tytułu składek ubezpieczeniowych), ilość osób na utrzymaniu, województwo oraz powiat, wysokość wydatków w gospodarstwie domowym, historię w BIK” (informacje uzyskałem z biura prasowego Banku PEKAO SA).

Jak zwiększyć zdolność kredytową
Aby zwiększyć zdolność kredytową można po prostu wydłużyć okres spłacania kredytu. Spowoduje to zmniejszenie rat, czyli uwiarygodni możliwości jego spłaty przez potencjalnego kredytobiorcę.

Przed zaciągnięciem kredytu warto spłacić inne kredyty, zrezygnować z limitu w koncie oraz kart kredytowych. Nawet jeśli z nich nie korzystasz to one i tak mają negatywny wpływ na Twoją zdolność kredytową.

Czy Kredyt Studencki wpływa na zdolność kredytową?
Kredyt studencki jest co prawda specyficznym, ale jednak kredytem, więc powinien mieć wpływ na zdolność kredytową. Nie jestem jednak tego pewien, bo w wyciągu z BIK brak jest informacji nt. zaciągniętego kredytu studenckiego.

PS. Wszystkim studentom przypominam, że od dziś do 15 listopada możecie składać wnioski o preferencyjny kredyt studencki. Pisałem o tym także w zeszłym roku – tutaj.