Niezależność finansowa w wieku 30 lat

Cztery etapy niezależności finansowej. Na którym Ty jesteś?

Niezależność finansowa w wieku 30 latJakiś czas temu na jednym z amerykańskich blogów finansowych znalazłem wpis o czterech etapach niezależności finansowej. Uznałem, że to podejście jest na tyle ciekawe, że warto napisać o tym więcej. Opisałem więc cztery etapy finansowej niezależności w polskiej wersji. Na którym z nich Ty jesteś?

Etap 1 – wolność od życia „od wypłaty do wypłaty”

Rytm naszego życia przestaje wyznaczać dzień przelewu wynagrodzenia za pracę. Według badań Eurostatu z 2013 roku, ponad 50% Polaków żyje od wypłaty do wypłaty, nie posiadając żadnych oszczędności. Tacy ludzie popadają w wielkie problemy w sytuacji, gdy stracą pracę (lub tylko wypłatę) nawet na krótki okres np. 2-3 miesiące. Aby temu zapobiec, należy stworzyć swój własny fundusz bezpieczeństwa. Jeśli jego wartość wyniesie przynajmniej sześć miesięcznych kosztów życia, będzie można powiedzieć, że uwolniliśmy się od życia od wypłaty do wypłaty. Wtedy możemy zacząć pracować nad drugim etapem niezależności finansowej.

Etap 2 – wolność od długu

Nie mamy żadnych zobowiązań finansowych, o które musimy się troszczyć. Co więcej, w razie nagłej potrzeby, posiadamy własny fundusz awaryjny, z którego możemy skorzystać zamiast zaciągania komercyjnego kredytu. Zamiast wydawać zarobione pieniądze na na spłatę kredytów, możesz sobie pozwolić na zainwestowanie ich w swoją przyszłość, dzięki czemu wcześniej przejdziesz do kolejnego etapu.

Etap 3 – wolność od pracy na etacie

Praca na etacie nie ma wpływu na naszą sytuację materialną. Możemy pracować (jeśli lubimy) ale w razie rezygnacji z pracy etatowej, stać nas na prowadzenie życia na dotychczasowym poziomie, bo posiadamy regularne dochody dodatkowe (np. z e-biznesów). Zamiast dla kogoś, pracujemy na własny rachunek.

Etap 4 – wolność od pracy

Najwyższy etap wolności finansowej związany – jak pewnie się domyślacie – z przychodem pasywnym na poziomie, pozwalającym prowadzić życie na zadowalającym nas poziomie. Nie musimy już w ogóle pracować, bo co miesiąc otrzymujemy dochód pasywny (np. odsetki, dywidendy, tantiemy). Możemy robić w życiu to, na co mamy ochotę i nie musimy się martwić o to, skąd weźmiemy pieniądze na nasze zachcianki.

9 komentarzy

  1. To zależy – masz 21 lat więc Twoje potrzeby finansowe mogą z czasem wzrosnąć – np. będziesz chciał kupić mieszkanie, auto etc. Z drugiej strony – pewnie Twoje wynagrodzenie też będzie rosnąć.

   1. Cześć Marcin,

    Masz rację – wkrótce planuję kupić mieszkanie w Polsce, więc moje potrzeby będą znacznie wyższe niż obecnie. Czas pokaże co będzie 😉

    Leon.

 1. Ech.. to ja jestem przedetapowo ;). Dopiero staję w blokach startowych, żeby zacząć biec… Idealnie byłoby oczywiście biec w kierunku etapu 4.
  Stąd właśnie wzięło się moje zainteresowanie tematyką finansów i blogami finansowymi. Cóż, całe życie człowiek się uczy.

 2. Etapy są bardzo płynne. Kiedyś sama byłam na etapie 2/3 ale okoliczności sprawiły, że kupiłam mieszkanie a obecnie spodziewam się dodatkowych kosztów w związku z narodzinami dziecka. 😉
  Czasami nawet etap 1 jest wystarczająco dobry.
  Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.